lapis_ikona
Dagna Starowieyska
29/08/2013

Lapis Shop: powiew Orientu i elegancji

Biżuteria jest ukoronowaniem stroju. Jak w zalewie rozmaitych wzorów i materiałów wybrać ozdobę, która w odpowiedni sposób podkreśli kreację i urodę? Najlepszym sposobem będzie dobór wyjątkowego wzornictwa z oryginalną kolorystyką

Jak tego dokonać? Niebieski, błękit, cyjan, indygo – delikatny, a zarazem wyrazisty kolor ma wiele popularnych odcieni. Lapis Shop prezentuje najpiękniejszy, a jednocześnie stosunkowo rzadko spotykany w sztuce jubilerskiej odcień niebieskiego, mianowicie lazurowy.
W najnowszej kolekcji Lapis Shop znajdziecie niespotykaną w Europie afgańską biżuterię z lapis lazuli. Dla niewtajemniczonych – lapis lazuli to unikalny kamień, wydobywany w górzystym Afganistanie już od sześciu tysięcy lat. Lapis lazuli był szczególnie ceniony w Egipcie faraonów. Ozdabiano nim biżuterię, rzeźbiono święte skarabeusze, a sproszkowanym barwnikiem kolorowano malowidła i hieroglify. Królowa Kleopatra spreparowanego lapis lazuli używała jako cieni do powiek. Ze względu na podobieństwo do nocnego nieba był uważany za kamień bogów. Jako element zdobniczy był ceniony również w Europie, na równi z kością słoniową, perłami czy koralem. Przykłady sztuki jubilerskiej z lapis lazuli można podziwiać m.in. w Skarbcu Wawelskim.

We współczesnym świecie mody błękitny kamień również jest ceniony. Dzięki swej wyjątkowej barwie do wyrobu biżuterii i zegarków jest wykorzystywany przez takie marki jak: Rolex, Ebel, Patek, Cartier, Polyvore oraz Louis Vuitton. W kolekcjach najsłynniejszych projektantów lapis lazuli jest łączony zarówno ze srebrem, złotem, jak i z diamentami.
Hollywoodzkie sławy również cenią sobie biżuterię z lapisu. Arnold Schwarzenegger nosi sygnet z lapis lazuli, natomiast żona Willa Smitha, Jada Pinkett Smith do kreacji na „czerwony dywan” często dobiera komplety biżuterii z lapis lazuli.


Lazurowy lapis z drobinkami złotego pirytu z łatwością łączy się z wieloma kolorami i żaden styl nie jest mu obcy. Odpowiednio dobrana lazurowa biżuteria sprawdzi się zarówno przy kreacji wieczorowej, jak i codziennej. Najbardziej wymagający mogą skorzystać z porady stylisty Lapis Shop. Biżuteria oferowana przez Lapis Shop jest dedykowana osobom, które szczególnie cenią sobie oryginalność oraz staranność wykonania. Tradycyjna biżuteria afgańska jest wyrabiana ręcznie, w związku z tym każdy egzemplarz jest niepowtarzalny i nosi w sobie okruch egzotycznego Orientu. Starannie wyselekcjonowane, często robione na zamówienie okazy, są unikatowe lub reprezentują bardzo krótkie serie, które zaspokoją nawet najbardziej wyszukane gusta.

Skąd tak egzotyczne dzieło w Polsce? Właściciel marki, podróżnik i przedsiębiorca Marcin Krzyżanowski w trakcie swego długiego pobytu w Afganistanie został oczarowany tym niezwykłym kamieniem. Długie wędrówki po afgańskich bazarach, warsztatach rękodzielniczych i pracowniach jubilerskich zaowocowały stworzeniem imponującego zbioru unikalnej biżuterii oraz kreacją marki.

Asortyment Lapis Shop obejmuje biżuterię damską, męską oraz różnego rodzaju gadżety. Biżuteria ze sklepu Marcina Krzyżanowskiego jest jedyną w Polsce i jedną z większych w Europie kolekcji współczesnej biżuterii afgańskiej. Całość jest dostępna na stronie www.lapis.shop.pl

Fotografie: Katarzyna Javaheri, Bartosz Sieńczak oraz Paweł Pojałowski.

lapis_ikona
lapis_ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.