Rosh Hanikra_Cosentino7
Karol Pisarski
21/07/2022

Oto Rosh Hanikra – willa marzeń w Izraelu

Widoki na morze z willi położonej na północy Izraela, przy samym wybrzeżu Morza Śródziemnego, są nieodłączną częścią prezentowanego dziś domu i elementem łączącym wnętrze z otaczającą go przyrodą.

Biorąc widok na morze jako punkt wyjścia, architekt Moshe Zion zaproponował inwestorom otwartą przestrzeń z wyraźnymi widokami na ogród i basen. Jedną z głównych ról odgrywa tu spektakularna fasada stworzona z dwóch odcieni spieków Dekton od Cosentino.


W celu osiągnięcia kontrastu pomiędzy chłodem materiałów, wyglądem betonu oraz szkła i ciepłem drewna, projektant postawił na użycie różnych płaszczyzn i odcieni 8mm spieku Dekton Kelya i Dekton Soke. W rezultacie patrząc na dom z zewnątrz, bryła przestaje być monolityczna, a całość tworzy na fasadzie wrażenie dynamicznego ruchu. „Duże powierzchnie Dekton użyte na elewacji to niekwestionowane gwiazdy tego budynku i stylu, którego poszukiwaliśmy wraz z inwestorem” – mówi autor projektu, architekt Moshe Zion.


Wybór materiału przypominającego beton, tworzy w efekcie bardzo industrialny i nowoczesny wygląd. Duże tarasy z drewnianymi podłogami i szklanymi balustradami stanowią doskonały kontrapunkt dla „zimnej” w odbiorze, minimalistycznej szarości. Ciepło drewna i charakter, jaki niesie za sobą otwarta kuchnia, z imponującą wyspą ze spieku, łączącą wnętrze z basenem, zaprasza do niespiesznego celebrowania chwil z gośćmi i domownikami.


Głównym wyzwaniem w tym projekcie była modernizacja zastanej wcześniej bryły w stylu rustykalnym, z dachem pokrytym dachówką i zamiana budynku na współczesną, bardziej inspirującą wersję, z użyciem atrakcyjnych wizualnie i odpornych na warunki atmosferyczne materiałów wykończeniowych. Trzeba przyznać, że pod względem wyglądu i stylu nikt nie pomyślałby, że dom ten jest efektem metamorfozy willi wybudowanej w bardzo tradycyjnym stylu.

Możliwe okazało się to właśnie dzięki zastosowaniu wielkopowierzchniowych płyt, zainstalowanych na aluminiowej konstrukcji. Ta nowoczesna koncepcja jest widoczna także wewnątrz domu. Najbardziej oczywistym przykładem jest tu kuchnia, płynnie połączona z widokiem na morze i otoczenie. Duża wyspa, która służy również jako bar, zapewnia otwarte i wysoce funkcjonalne miejsce do spotkań, pasujące do wystroju reszty domu.

Rosh Hanikra_Cosentino7
Rosh Hanikra_Cosentino7

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Sebastian 05/09/2021 22:17

    CytujSkomentuj

    Fenomenalnie piękny projekt, bardzo trafia w moje gusta, prosta bryła, minimalizm, drewno, szkło i kamień! Zdecydowanie mój klimat, choć jeszcze finansów trochę brakuje na taką willę ;)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.