Decorative tree made of pink and red roses stands on the dinner
karolina
18/01/2019

Sala weselna – 5 kroków do wyboru tej właściwej

Znalezienie odpowiedniej sali weselnej to wyzwanie, z którym zmierzyć się musi każda Młoda Para. Zazwyczaj jest to pierwszy i najdroższy element przygotowań ślubnych. Wszystko przez to, że nie chodzi tu o samą powierzchnię, ale również inne szczegóły, bez których wesele nie mogłoby się odbyć.

Lokalizacja sali weselnej

Lokalizacja to bardzo ważny czynnik, który wpływa na wiele innych elementów. Położenie sali będzie miało wpływ między innymi na organizację dojazdu gości z kościoła do miejsca gdzie odbędzie się uroczystość weselna. Bardzo często Młoda Para decydując się na wynajem sali poza miastem musi zadbać o podstawienie busa, a nawet pełnoprawnego autobusu z kierowcą, który zajmie się transportem zaproszonych osób. Problemy mogą  pojawić się również z odwiezieniem gości do domu, ponieważ jak wiadomo nie każdy kończy zabawę o tej samej porze. Zdaje się jednak, że to jedyne minusy wynajęcia sali poza miastem. Dalej zostaje wymienić już tylko plusy takie jak: spora ilość miejsc parkingowych, noclegowych, a także ogród, a czasem nawet plac zabaw dla dzieci. W takim przypadku zazwyczaj jest również mniejszy problem ze zorganizowaniem animacji dla najmniejszych (właśnie wokół sali weselnej), a także pokazu fajerwerków.

Sala weselna – wielkość, a ilość gości

Właściciele sal weselnych zazwyczaj posiadają swoje obliczenia, na temat tego w jakim ustawieniu stołów ilu gości będzie czuło się komfortowo. Niestety zdarzają się również osoby, które na siłę chcą zorganizować uroczystość na 100 osób w sali, która może pomieścić powiedzmy 70 gości. Właśnie dlatego warto poprosić o ustawienie stołów w wybranej konfiguracji i samemu ocenić, czy zaproszone osoby będą miały warunki do prowadzenia rozmów i wygodnego zjedzenia posiłku. Jeśli sala nie ma wydzielonych powierzchni to samemu należy oszacować, czy wystarczy miejsca na zabawy taneczne, a także ustawienie np. zespołu muzycznego, stanowiska dj, czy drink baru. Wbrew pozorom wybór zbyt dużej sali wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie można wówczas stworzyć odpowiedniej atmosfery, trudniej jest zebrać gości do wspólnej zabawy, a i na zdjęciach nie najlepiej wyglądają takie puste przestrzenie.

Możliwości aranżacji

O możliwościach aranżacji sali weselnej już na samym początku należy porozmawiać z jej właścicielem, czy też menadżerem. Czasami, choć rzadko zdarza się tak, że dekoracje są stałe i nie dopuszcza się innych wariantów. Zazwyczaj jednak przyszli małżonkowie mogą wybrać kolory obrusów, serwetek, dekoracji okiennych, czy pokrowców na krzesła. Sami decydują również o dodatkach typu: balony, świece, kwiaty. Ostatnio modne stało się organizowanie wesel w danym stylu np. hawajskim, czy rustykalnym. W takim przypadku należy zadbać o precyzyjne przedstawienie swojej wizji, by realizator mógł sprostać oczekiwaniom.

Menu i obsługa sali weselnej

Bez dobrego jedzenia nie ma dobrej imprezy. Takie stwierdzenia panuje od dawna i nic w tej kwestii się nie zmienia. Jeśli goście nie będą najedzeni to nie będą chcieli uczestniczyć w konkursach, a cała uroczystość nie zostanie najlepiej zapamiętana. Menu jest o tyle ważne, że każdy powinien w nim znaleźć propozycje dla siebie. Oczywiście jest to bardzo trudne, gdy zaprasza się tak dużą ilość gości. Właśnie dlatego organizatorzy mają często przygotowane propozycje dań topowych, które zawsze się sprawdzają. Warto z nich skorzystać i dopasować takie, które spełnią szczególne wymagania (np. dla osób nie jedzących mięsa, czy uczulonych na jakieś składniki). Przykłady sal można znaleźć np. w tym miejscu https://wedding.pl/sale-weselne/rzeszow. Warto sprawdzić różne opcje, dopytać o przykładowe menu, a także możliwości wprowadzania w nich zmian. Nawet jak tylko jedna z zaproszonych osób nie będzie mogła jeść białego pieczywa, to powinno się specjalnie dla niej postawić coś innego.

Sala weselna – ile to kosztuje?

Nikogo nie powinien zdziwić fakt, że nie ma jednej stałej kwoty za wynajem sali. Składa się bowiem na nią wiele czynników takich jak: lokalizacja, ilość zaproszonych gości, menu, wkład właściciela w aranżację, ilość osób w obsłudze, lokalizacja, a czasem nawet długość trwania imprezy, czy zniżka za wynajem pokoi noclegowych. Właśnie dlatego nie można nawet ustalić widełek cenowych. Po prostu jest zbyt dużo czynników, które składają się na kwotę końcową. Jedno jest jednak pewne. Wszystko powinno zostać dokładnie wyszczególnione w podpisywanej umowie na realizację wydarzenia. Tylko wówczas Młoda Para nie zostanie zaskoczona dodatkowymi kosztami. Jeśli wszystko zostanie w porę ustalone to Młodzi będą się mogli bawić do białego rana.

Decorative tree made of pink and red roses stands on the dinner
Decorative tree made of pink and red roses stands on the dinner

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 20/01/2019 14:58

    CytujSkomentuj

    Bardzo ładnie to wszystko wygląda. My jako młodzi na tzw. „dorobku” nie mieliśmy zbyt dużej kwoty na wesele a chcieliśmy zaprosić jak najwięcej znajomych i rodziny. Zrobiliśmy więc przyjęcie w stylu garden party i mimo że minęło prawie 15 lat to znajomi do tej pory wspominają, że była super zabawa. Nie było tak wytwornie jak tu, ale było zielono, na łące kwitły polne kwiaty, w pobliżu mała rzeczka była do przejścia po kostki więc dzieciaki się chlapały i biegały :) ))

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.