440_ikona
JJ
26/07/2013

440 km po zmianę

Sylwia Nikko Biernacka, mieszkająca w Krakowie fotografka i trenerka, założycielka Fundacji Machina Fotografika wyrusza 26 lipca 2013 roku ze Świnoujścia w pieszą podróż brzegiem Bałtyku, przejdzie 440 kilometrów. W przejściu będzie jej towarzyszyć 7 Ambasadorek Projektu „440 km”, kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi. W ten sposób uczestniczki projektu chcą zwrócić społeczną uwagę na potrzeby i problemy kobiet w takiej sytuacji

Projekt „440 km” to fotograficzno-społeczny projekt Fundacji Machina Fotografika. Celem inicjatywy jest wsparcie kobiet z niepełnosprawnością, wzmocnienie ich obecności w przestrzeni publicznej oraz przekazanie profesjonalnej protezy dla  Urszuli Kosmy – Krauze, kobiety tuż po amputacji nogi, podopiecznej Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty”, która jest partnerem projektu. Projekt jest oddolną inicjatywą realizowaną z pomocą sympatyków/sympatyczek Fundacji, która od 6 lat promuje twórczość i działalność kobiet oraz głośno mówi o ich potrzebach i prawach.
Problem nieakceptacji swojego ciała, wizerunku i kobiecości dotyczy wszystkich kobiet, jednak u kobiet z niepełnosprawnością jest głębszy, wynika ze społecznej nieakceptacji niepełnosprawności w przestrzeni publicznej związanej między innymi z tym, że Polacy/Polki mają ograniczony kontakt z osobami z niepełnosprawnością, nie znają ich problemów, rzadko widują je na ulicach, plażach, w klubach, boją się otwarcie porozmawiać o przyczynie niepełnosprawności, traktując ten temat jak tabu. Pomysłodawczyni projektu i jego Ambasadorki chcą to zmienić dlatego ruszają we wspólną podróż w ramach Projektu „440 km”

Ambasadorkami projektu są: Monika Kuszyńska, Justyna Wysocka, Agnieszka Harasim, Joanna Chałupa, Monika Jankowska-Rangelov, Joanna Pawlik, Anna Rutz. Beneficjentką projektu jest Urszula Kosmal-Krauze, której przekazana zostanie profesjonalna proteza.


Kobiety z niepełnosprawnościami mają takie same prawa jak pełnosprawne – realizując Projekt „440 km” wspieramy je w rozwoju, przełamujemy  społeczne stereotypy dotyczące ich kobiecości  i wzmacniamy obecność w przestrzeni publicznej.

Sylwia Nikko Biernacka, Fundacja Machina Fotografika

Zostałam  Ambasadorką Projektu „440 km”, ponieważ chce promować wizerunek kobiet z niepełnosprawnością jako KOBIET (a nie istot bezpłciowych, często traktowanych jak dzieci). Kobiet, które są atrakcyjne,  aktywnie działają  i spędzają czas wolny w przestrzeni publicznej.

Anna Rutz, jedna z Ambasadorek Projektu „440 km” .

To także możliwość aby pokazać ludziom w naszym społeczeństwie, że istniejmy – my, osoby niepełnosprawne. Żeby niejako przyzwyczaić ludzi do nas, żeby patrzyli na nas normalnie, jak na zwykłe osoby. To także świetna okazja, żeby uświadomić innym  jak wygląda życie osoby niepełnosprawnej, a tym którzy właśnie się w takiej sytuacji znaleźli (właśnie stali się niepełnosprawni) pokazać, że to nie jest wyrok, że niepełnosprawność nie zamyka nas w 4 ścianach. Że nadal można wieść fajne życie, zakładać rodzinę i iść naprzód, że perspektywa się zmieniła, zamknęły się pewne możliwość – ale otworzyły się nowe, wystarczy je tylko dostrzec. No i jeszcze bardzo ważna kwestia, projekt pomoże Pani Urszuli dosłownie -  stanąć na nogi.

Justyna Wysocka, Ambasadorka Projektu „440 km”

Udział w Projekcie „440 km”, to kolejne ciekawe doświadczenie spotkania z ludźmi. Lubię projekty mające na celu zmianę świadomości i rzeczywistości na lepszą, lubię mocne akcenty, jakim niewątpliwie jest ta akcja.  Cieszę się przede wszystkim na spotkania, z których zawsze wracam pełniejsza.

Monika Kuszyńska,  Ambasadorka Projektu „440 km”, wokalistka, dziennikarka Programu Dzień Dobry TVN

Zaczęło się od pierwszego kroku w Świnoujściu rok temu, kiedy to pomysłodawczyni projektu – Sylwia Nikko Biernacka, fotografka i trenerka – wyruszyła w samotną, 440-kilometrową pieszą podróż brzegiem polskiego morza. Wykonała dokumentację fotograficzną oraz sprawdziła trasę, zachęcając mieszkanki i mieszkańców polskiego wybrzeża do zapewnienia gościny jej i przyszłym uczestniczkom projektu.
W tym roku na przełomie lipca i sierpnia 2013 roku autorka pomysłu przejdzie po raz drugi całość trasy plażą, a 8 uczestniczek (Ambasadorek projektu), kobiet z niepełnosprawnością, utworzy sztafetę: każda osobno przejdzie odcinek do 15 kilometrów wzdłuż plaży (ścieżkami rowerowymi, deptakami, na protezach lub na wózku). W przejściu autorce pomysłu i Ambasadorką będą towarzyszyć osoby, które wspierają projekt i obserwują jego rozwój od początku. Na zakończenie każdej części sztafety odbędzie się spotkanie z Ambasadorką projektu i rozmowa na temat niepełnosprawności z udziałem mieszkańców/mieszkanek 8 miejscowości nadmorskich (Szczecin, Ustronie Morskie, Dębki, Hel, Gdynia, Sopot, Gdańsk, Stegna) oraz osób goszczących podczas wakacji na polskim wybrzeżu. Do współorganizacji spotkania zostały zaproszone przedstawicielki i przedstawiciele lokalnych samorządów. Wszystkie bohaterki projektu spotkają się na jego podsumowaniu w Piaskach, gdzie odbędzie się wspólne świętowanie zakończenia podróży i wręczenie darowizny – nowej protezy dla Pani Urszuli Kosmal – Krauze, 62 letniej kobiety po amputacji nogi.

Dzięki nowej, profesjonalnej protezie będę mogła spełnić swoje marzenia o byciu jak najdłużej energiczną osobą, zdrową, spędzającą aktywnie czas z wnukami. Zawsze lubiłam podróżować, znowu wsiądę do samochodu, może jak finanse pozwolą pojadę pozwiedzać Polskę.
Urszula Kosmal – Krauze

Głównym działaniem projektu jest wspólna podróż brzegiem polskiego morza. Jednak w miarę pozyskanych od partnerów środków Fundacja Machina Fotografika chciałaby także zrealizować fotograficzną sesję artmodową z udziałem kobiet z niepełnosprawnościami, cykl rozwojowych warsztatów a także założyć portal i blog prowadzony przez Ambasadorki Projektu, na którym będą dzielić się swoim doświadczeniem z kobietami w podobnej sytuacji. Liczymy także na to, że odbiorcy i odbiorczynie sesji dostrzegą w naszych bohaterkach kobiety a nie tylko osoby z niepełnosprawnością. Nikt z nas nie jest doskonały/a! Każdy/a z nas ma prawo do wyrażania siebie w sposób w jaki chce a także do uczestnictwa w przestrzeni publicznej bez narażania się na komentarze, docinki, odwracanie wzroku lub jego natarczywość. Mamy nadzieje, że sesja dla innych kobiet z niepełnosprawnością będzie motywacją do tego, żeby wyjść z domu, spędzić czas na plaży, bez wstydu z radością w atmosferze akceptacji.

440_ikona
440_ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.