Dawid Podsiadlo
Fot. Empik
LukaszKedzior
05/02/2015

Bestsellery Empiku 2014

Znamy Laureatów Bestsellerów Empiku 2014! Na podstawie blisko 30 milionów „głosów” oddanych przez klientów w formie zakupów, Empik już po raz 16. przyznał swoje nagrody. Podczas uroczystej gali w ATM Studio w Warszawie wystąpiła plejada gwiazd muzyki – Indila, Mela Koteluk, Dawid Podsiadło i Włodek Pawlik

W ubiegłym roku w literaturze polskiej nie było debiutu, który wstrząsnąłby listami bestsellerów. Spośród rodzimych pisarzy w piątce nominowanych znaleźli się sami giganci: Grochola, Tokarczuk, Wiśniewski, Cejrowski oraz Zygmunt Miłoszewski. I to właśnie do autora „Gniewu” powędrowała statuetka Bestsellera Empiku dla najpopularniejszej polskiej książki 2014 roku.

„Ida” Pawła Pawlikowskiego wygrała zarówno z filmami dwóch pokoleń klasyków – Wajdą i Pasikowskim, jak i z „Czasem honoru” – telewizyjnym superhitem, laureatem Bestsellera Empiku z ubiegłego roku.

W kategorii literatura obca zwyciężył John Green ze skierowaną do młodzieży powieścią „Gwiazd naszych wina” – historią miłości niemal idealnej i naznaczonej cierpieniem. Książka wsparta popularną ekranizacją, pokonała nie tylko ubiegłorocznego tryumfatora – „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, ale także najnowsze fabuły autorów,  którzy zdobywali pierwsze empikowe statuetki: Paula Coelho i Helen Fielding.

W kategorii poezja statuetkę Bestsellera Empiku 2014 otrzymał zbiór najstarszych wierszy Wisławy Szymborskiej „Czarna piosenka”. Tomik ten rozpoczął publikację autorskiej serii Noblistki – do końca stycznia tego roku ukazały się już trzy zbiory.

W kategorii film zagraniczny ubiegłoroczny zwycięzca „Hobbit. Niezwykła Podróż” ustąpił miejsca kolejnej części ekranizacji dzieła Tolkiena, czyli „Pustkowiu Smauga”.

W muzyce zwyciężyli: Dawid Podsiadło za płytę „Comfort and Happiness” oraz Indlia za album „Mini World”.

Miłośnicy gier komputerowych swoimi wizytami w salonach Empik zdecydowali, że w kategorii gry zwyciężyła „FIFA 15”, a najczęściej kupowaną autorską kolekcją roku 2014 okazali się „Kilerzy”.

„Newsweek” i „Twój Styl” zwyciężyły w kategorii czasopisma.

Wydarzeniem Roku 2014, Kapituła Ekspertów Empiku uznała przyznanie Nagrody Grammy polskiemu pianiście jazzowemu Włodkowi Pawlikowi. Innym fenomenem roku 2014 okazała się książka – brulion do twórczego niszczenia i przekształcania. Ta nietypowa publikacja, prowokująca do działań zaskakujących dla samego czytelnika, zatytułowana „Zniszcz ten dziennik” zdobyła Nagrodę Specjalną Empiku za tempo i skalę sprzedaży.


Dawid Podsiadlo
Dawid Podsiadlo

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.