GAJA
Fot. Mateusz Skwarczek
Aneta Zadroga
03/10/2013

Mateusz Skwarczek fotografia

Młody, zdolny, z niesamowitym okiem do zdjęć. Mateusz Skwarczek, który fotografował m.in. jednego z okładkowych bohaterów EksMagazynu – Radka Majdana zaprasza na wystawę swoich najlepszych zdjęć. Wernisaż wystawy obędzie się 17 października, w czwartek o godz. 17.45 w Dolnym Pałacu Sztuki

Kilka słów o autorze. Mateusz Skwarczek. Rocznik 1978. Absolwent Liceum Plastycznego im. A. Kenara w Zakopanem. Dyplom z fotografii w Instytucie Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Od 2006 roku fotoreporter Gazety Wyborczej i Agencji Gazeta. Swoje fotografie publikował w najważniejszych czasopismach w Polsce. Nagrodzony w 2011 r. w konkursie Grand Press Photo – 1. miejsce w kategorii Wydarzenia za zdjęcie pojedyncze. Nominowany do nagrody Fotoreporter Roku Małopolski 2012. Jest to jego druga wystawa indywidualna. Jego pracę można śledzić na bieżąco tutaj: http://skwarczek.wordpress.com.


Kłodne, czerwiec 2010 – domy rozjeżdżają się, tracą grunt pod nogami. Bo domy tez maja nogi, na których przecież stoją. Tak widział je Mateusz Skwarczek – domy jak ludzie. Z kręgosłupem, który okazał się miękki; z organami wewnątrz. Z sercami, a nawet z myślami. W czerwcu 2010 roku Kłodne przeżyło tragedię – powódź uruchomiła ziemię, ziemia nasiąkła deszczem, deszcz zamienił ja w błoto. I wszystko zjechało w dół, po zboczach.

Fotoreporterzy pojechali do Kłodnego. Wyjęli aparaty i naciskali migawki. Każdemu wyszło cos innego, ale mianownik był wspólny – śmierci domów, które wcale nie są rzeczą; mimo, że beton, że cegły, że meble. Mateusz widział tam ruch. A przecież te domy nie ruszały się z prędkością światła, nie sunęły jak po autostradzie. Na jego zdjęciach domy falowały. I falują wciąż. (…) Za jedno z tych zdjęć Mateusz dostał nagrodę Grand Press Photo.

(…) Portrety. (…) Mateusz robi zdjęcie, a potem portretowany pyta: czy to ja jestem?, niby ja, bo wszystko moje i takie same mam oczy, ale siebie w sobie poznać nie mogę. Jest zdziwiony nie tym, jak wygląda, ale kogo w sobie zobaczył.
” – tak o pracy fotograficznej Mateusza pisze dziennikarka i reportażystka Gazety Wyborczej Renata Radłowska.

I ma dużo racji. Mateusz robi zdjęcia, które żyją. Opowiadają historię, pokazują ludzie takimi, jacy są, jacy mogą być, jacy chcieliby się stać. Jego zdjęcia nigdy nie są jednowymiarowe. I to chyba największa zaleta dobrej fotografii – to, że każdy odbiorca może w niej dostrzec coś innego, swojego, intrygującego, coś, co sprawi, że zatrzyma się na chwilę, a zdjęcie zostanie mu długo w pamięci.

Przekonajcie się o tym wybierając się 17 października, w czwartek o godz. 17.45 do Dolnego Pałacu Sztuki w Krakowie na wernisaż otwierający wystawę „Mateusz Skwarczek fotografia”. Wystawa czynna będzie do 10 listopada 2013 r. EksMagazyn zaprasza i na pewno się na na tej wystawie pojawi! Do zobaczenia 17 października!

GAJA
GAJA

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.