9. spotkanie "Porozmawiajmy o zdrowiu"
Edukacja zdrowotna kobiet najskuteczniejsza jest przez rozmowy
Anna Chodacka
30/11/2010

Rozmowy o zdrowiu po raz 9.

Spotkania „Porozmawiajmy o zdrowiu”, których celem jest poszerzanie świadomości zdrowotnej wśród kobiet, to w Krakowie już tradycja. Kampania zyskuje coraz szersze grono zainteresowanych; świadczą o tym dobitnie coraz szczelniej zapełniające się sale.

Podczas tej edycji, która była już dziewiątą z kolei, rozmowy toczyły się głównie o kobiecych piersiach. Było więc sporo na temat metod diagnozowania schorzeń, wczesnego wykrywania niepokojących zmian, a także dbania o ich piękny i zdrowy wygląd.

Spotkanie zaczęło się od tematu nietrzymania moczu. Ten często przemilczany i wstydliwy problem, który dotyczy wielu kobiet i mężczyzn, przybliżył nam dr Wojciech Peszek ( ginekolog) z Centrum Medycznego VIPMED. Pacjent dopiero średnio po dziewięciu latach zmagania się z dolegliwością, decyduje się na zwrócenie się z nią do lekarza. Nie warto czekać tak długo, gdyż medycyna ma w tym zakresie bardzo wiele do zaoferowania – apelował lekarz.

Wiedzą na temat testów na wykrycie raka podzielił się ze słuchaczkami znakomity specjalista –dr Artur Barczyk z laboratorium medycznego SYNEVO. Wykazał, jak przy pomocy tego narzędzia odpowiednio szybko można uchwycić problem w bardzo wczesnym stadium. Dowiódł, że genetyka ma niebagatelną rolę w profilaktyce onkologicznej. Słuchaczki włączyły się w dyskusje i spontanicznie zadawały pytania, nie szczędząc także autorytetowi pochwał.

Bohaterką spotkania była Anna, która w swoim życiu zmierzyła się z chorobą. Walka wymogła na niej bardzo trudną decyzję – o odjęciu piersi. Do zadania podeszła niczym sportowiec; wytyczyła sobie cel, który ostatecznie osiągnęła. Jest szczęśliwa, pełna energii i co równie ważne, nadal regularnie się kontroluje. Zrobiła prawdziwe wrażenie na zgromadzonych uczestniczkach spotkania, wiele z nich doprowadzając do łez wzruszenia. Jest żywym dowodem, że z chorobą się wygrywa.

Gościem Specjalnym spotkania była Anna Radwan, znana i lubiana aktorka teatralna i telewizyjna. Wyznała, że regularnie zaczęła się badać dopiero, gdy zetknęła się z chorobą nowotworową bliskiej osoby. Od tej jednak pory nie lekceważy profilaktyki zdrowotnej. Na koniec dodała cenną uwagę: Zdrowie i wiedzę o nim często nabywam w rozmowach. W rozmowach z osobami bliskimi, mądrymi i życzliwymi.

Na spotkaniu został poruszony także nieco lżejszy temat. Tajniki osobowości zgłębiała dla uczestniczek Iwona Kosiec (Introtyp.pl), wykwalifikowana trenerką MBTI®. O trendach w modzie rozprawiała Marta Golińska z salonu Deni Cler.

Biżuterię i dodatki zaprojektowane i wykonane przez siebie, zaprezentowała Kinga Zielińska.
Następne spotkanie już w styczniu 2011 roku. Więcej o kampanii na: www.porozmawiajmyozdrowiu.com

9. spotkanie "Porozmawiajmy o zdrowiu"
9. spotkanie "Porozmawiajmy o zdrowiu"

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.