W drugiej połowie września będziemy świadkami prawdziwego skrzyżowania kultur, muzyki, tradycji i miłości do tego, co jest pielęgnowane i przekazywane następnym pokoleniom niczym największy skarb. Od 24 września do 1 października potrwa bowiem w Warszawie Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2016 Głosy. Podczas niego na scenie wystąpią znakomici muzycy i artyści z dziewięciu krajów, z trzech kontynentów. Usłyszymy 26 unikalnych barw głosu i wokali z najdalszych zakątków świata. Głosem będą opowiadane historie poszczególnych grup etnicznych, którzy powrócą w swoich utworach do muzyki korzennej, ale i nawiążą do współczesności.
Tegoroczną edycję Festiwalu Skrzyżowanie Kultur otworzy legendarna pieśniarka pochodząca z Ameryki Południowej. 72. letnia Susana Baca – dziś jedna z najważniejszych kobiet muzycznej sceny Peru, która oprócz niebywałych walorów wokalnych ma duże doświadczenie dyplomatyczne. Była minister kultury, laureatka dwóch nagród Latin Grammy z miłości do muzyki i kraju przodków wraca do niemal zapomnianych rytmów afro w muzyce peruwiańskiej.
Na festiwalowej scenie wystąpi również zjawiskowa i wymykająca się wszelkim schematom Ester Rada – energetyczna, charyzmatyczna, wschodząca gwiazda o żydowskich korzeniach reprezentująca nowy soul z elementami etiopskich wpływów. Alicja Keys określiła 31. letnią artystkę jednym słowem: „niesamowita”. Krytycy porównują ją do Elli Fitzgerald i Niny Simone. Obie piosenkarki obdarzone są magnetycznym poruszającym głosem. W swojej muzyce odważnie czerpią z brzmień wielu kultur.
Specjalną część będzie stanowił koncert amerykańskiego-kubańskiego duetu – Tima Eriksena i Omara Sosy. Z powodzeniem udaje im się połączyć amerykański folk z punk rockowym brzmieniem reprezentowanym przez Eriksena oraz odważnych transowych rytmów z echem arabskiej lutni i elementami soulu i jazzu w wykonaniu Sosy, dzięki którym muzyk uważany jest za jednego z najoryginalniejszych i najodważniejszych artystów muzyki world XXI wieku.
Poza tym można liczyć również na występy muzyków z Brazylii, Libanu, USA, Gruzji, Hiszpanii, Haiti oraz Polski.
Źródło: Go Culture
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.