beata-golembiowska-w-ogrodzie-w-meksyku
Ela Prochowicz
02/03/2015

Spotkanie z Beatą Gołembiowską

4 marca w krakowskim Domu Polonii rozpocznie się cykl spotkań autorskich z pisarką, reżyserem i fotografką z Kanady Beatą Gołembiowską. Polecamy serdecznie!


Beata Gołembiowska Nawrocka - urodziła się w Poznaniu. W latach 1976 – 1981 studiowała biologię środowiskową na Uniwersytecie im.Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tym okresie zaczęła działać w Ruchu Młodej Polski, a potem w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Po ukończeniu studiów osiedliła się w Radomiu, obejmując posadę w Muzeum Okręgowym w Dziale Przyrody. Do czasu stanu wojennego działała w Solidarności Radomskiej prowadząc bibliotekę związkową i wszechnicę, a po jego wybuchu włączyła się w ruch podziemny, roznosząc ulotki oraz paczki dla internowanych i więzionych.
W 1989 roku, razem z mężem i dwiema córkami wyemigrowała do Kanady. Dwa lata później, w Dawson College zaczęła studia fotografii i po ich ukończeniu przez kilka lat pracowała jako fotograf mody, wystawiając równocześnie swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wiele z nich zostało zakupionych przez; Galerię Muzeum Sztuk Pięknych, City of Verdun, Lotto Quebec, Regards du Québec, Groupe SM oraz prywatnych kolekcjonerów. W ramach konkursu zorganizowanego przez Regards du Québec trzy fotografie Beaty zostały włączone do albumu „La famille”. Już w okresie studiów fotograficznych Beata zaczęła pisać artykuły do czasopism polskich i kanadyjskich o tematyce przyrodniczej i fotografii.

W latach 2002 – 2006 Beata Gołembiowska Nawrocka pracowała jako malarka dekoracyjna i dekoratorka dla programu telewizyjnego Debbie Travis Facelift. Od 2006 roku aż do chwili obecnej pracuje dla Fundacji Liliany Komorowskiej dla Sztuki oraz QueenArt Films, gdzie zadebiutowała jako reżyser filmem „Raj utracony, raj odzyskany” (TV Polonia 2012), opowiadającym o ziemiaństwie i arystokracji w Rawdon, w Kanadzie. Tuż po realizacji filmu zaczęła zbierać materiały do książki – albumu o polskiej arystokracji na emigracji w Kanadzie.

W grudniu 2011 roku album pt. W jednej walizce został wydany w Polsce przez wydawnictwo Poligraf. W tym samym czasie została również wydana jej powieść Żółta sukienka przez wydawnictwo Novaeres. Malowanki na szkle, druga powieść pisarki została wydana w październiku 2014 roku, nakładem wydawnictwa Comm. Beata Gołembiowska, jako dziennikarka i fotografik, współpracuje z „Panagea” Magazine – polsko- angielskim miesięcznikiem wydawanym w Szkocji oraz z „Gazeta” – dziennikiem w Toronto.

beata-golembiowska-w-ogrodzie-w-meksyku
beata-golembiowska-w-ogrodzie-w-meksyku

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.