SOJ2012001W24
Jacob Aue Sobol, Magnum Photos, Ulaanbaatar, March 2012
Redakcja
05/10/2013

Otwarcie Leica Gallery w Mysiej 3

25 października duński mistrz fotografii Jacob Aue Sobol zainauguruje stałą działalność Leica Gallery w wyjątkowej przestrzeni domu handlowego Mysia 3. To druga wystawa w ramach Leica Gallery w dawnym budynku Cenzury

Leica Gallery zajmie 150m2 powierzchni na II piętrze, gdzie będą znajdować się stałe ekspozycje fotografii i wystawy tymczasowe. Tam też swoje miejsce będzie miała księgarnia fotograficzna i Leica Store, czyli sklep z aparatami i akcesoriami Leiki . Na stałą wystawę składać się będzie przegląd „The best of Leica Gallery”, czyli prace współpracujących z Leiką  fotografów w dziedzinie fotografii kolekcjonerskiej, m.in. Kacpra Kowalskiego, Bogdana Dziworskiego, Tomasza Tomaszewskiego i innych.

Dodatkowo, na III piętrze dwa razy do roku będą organizowane wystawy światowej sławy fotografów. W 2013 roku będzie to wystawa Jacoba Aue Sobola „Arrivals and Departures”, natomiast w styczniu planowana jest wystawa fotografii Kacpra Kowalskiego, połączona z premierą wydania jego książki. W planie są wydarzenia takie jak: panele dyskusyjne z fotografami, premiery wydawnictw, spotkania autorskie, pokazy slajdów, przeglądy portfolio.

W nowych wnętrzach Leica Gallery na Mysiej 3, Jacob Aue Sobol zaprezentuje swój najnowszy projekt – fotograficzny zapis podróży przez Azję koleją Transsyberyjską. Wystawa będzie trwała od 26 października do 17 listopada i będzie czynna 7 dni w tygodniu. Wyraziste, sugestywne obrazy Sobola zestawiają otwarte syberyjskie przestrzenie z uniwersalnymi geograficznie ludzkimi zbliżeniami. Unikając dosłowności i stereotypów, łączą piękno z nędzą, poczucie zagrożenia z erotyką, intymność z ekshibicjonizmem.

Jacob Aue Sobol to jeden z najważniejszych współczesnych twórców fotografii czarno-białej, należący do ścisłej elity fotografów młodego pokolenia. Podróżnik i poszukiwacz inspiracji, fotografuje ludzi, ich emocje i świat, w którym żyją. „Wolę uczestniczyć niż obserwować”, mówi. I porzuca cywilizację na lata, osiedlając się na Grenlandii, by prowadzić życie myśliwego i rybaka. Jednocześnie utrwala na zdjęciach gęstą aurę poufności, wytworzoną przez wspólne przeżycia z ludźmi, których spotyka na swej drodze. Puls i rytm podróży przetwarza się w strumień mocnych i zaskakujących obrazów, które prasa nazwała emocjonalnie nagimi. Granice między obiektem i obserwatorem zanikają, tak jak zacierają się granice między krajami, które odwiedza artysta. W swym dorobku ma nagrody takie jak World Press Photo czy Leica European Publishers Award, szereg publikacji oraz wystawy na całym świecie.

Jacob Aue Sobol, Magnum Photos, Moscow, March 2012

MYSIA 3 to dom handlowy, mieszczący się w dawnym gmachu „Cenzury”. Jako alternatywa dla centrów handlowych, oferuje marki które charakteryzuje minimalizm i prostota. Na trzech poziomach budynku znajdują się sklepy z ubraniami, butami, akcesoriami i wyposażeniem wnętrz oraz przestrzeń LEICA GALLERY. Na MYSIA 3 znajdziemy takie marki jak: Muji, COS, Take a Nap, My Paris, Dawid Woliński, UEG, Berries&Co, Cookie, oraz multibrandy UFUFU CONCEPT STORE i GOOODAY. Leica Gallery to stałe ekspozycje i mniejsze wystawy czasowe, sklep oraz księgarnia. Na trzecim piętrze kilka razy w roku odbywają się wystawy uznanych artystów.

SOJ2012001W24
SOJ2012001W24

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.