67ikona
Seweryn Blumsztajn, redaktor naczelny Gazety Stołecznej, działacz opozycji antykomunistycznej/Fot. Nikodem Szymański
Redakcja
15/09/2012

PROJEKT 67

To projekt społeczny agencji komunikacji OWL PR i fotografa Nikodema Szymańskiego. Naszym celem jest pokazanie różnorodności ludzi w wieku 67 lat w kontekście toczącej się dyskusji wokół reformy ustawy emerytalnej w Polsce. Kim są współcześni 67-latkowie? Co robią dzisiejsze 67-latki? Czy i jak pracują?

Wiemy, że ludzie w wieku 67 lat mają niespożytą energię do działania i nie wyobrażają sobie życia bez pracy. Wiemy, że ludzie w wieku 67 lat są także zmęczeni, zniechęceni i schorowani. Wiemy, że na pewno warto ich pokazać. Pokazać choćby po to, by dzisiejsi 20- i 30-latkowie mogli zobaczyć, jak może wyglądać ich przyszłość. Czy jest się czego bać? W jaki sposób się do niej przygotować? Na co zwrócić uwagę, wybierając ten lub inny sposób na życie.

Wierzymy w potęgę różnorodności i twórczą siłę tkwiącą w jej dostrzeżeniu i wykorzystaniu. Wierzymy w moc społecznego kapitału i to, że ograniczające nas bariery tkwią tylko w naszych głowach. Wierzymy, że kluczem do poprawy relacji społecznych jest obalenie krzywdzących stereotypów. Nie oceniamy i nie opowiadamy się po żadnej ze stron. Spory polityczne nie są przedmiotem naszego zainteresowania.

Łączy nas wspólny cel: pokazanie twarzy 67-letnich Polek i Polaków. Ludzi, którzy zginęli pośród stosów prawniczych analiz, poselskich interpelacji i suchych danych demograficznych. Ludzi z ich wyjątkową historią: myśliwego, który całe życie restaurował zabytki, emerytowaną właścicielkę restauracji, opiekującą się schorowaną matką, wicemarszałka sejmu z solidarnościową przeszłością, policjanta na emeryturze, będącego szefem ochrony średniowiecznego zamku, sportowca, mistrza Polski w boksie, realizującego muzyczne pasje w wiejskim zespole ludowym, czy znaną felietonistkę, ministrę w Gabinecie Cieni Kongresu Kobiet i in.
Co łączy bohaterów i bohaterki fotoreportażu? O czym chcieli opowiedzieć? Jak wygląda ich życie?
67-latkowe i 67-latki w obiektywie Nikodem Szymańskiego.

Opis zdjęć (od góry):

Stanisław Goławski, 65 lat, właściciel firmy budowlanej, myśliwy

Zygmunt Szpetkowski, 66 lat, mistrz Polski w boksie, policjant, śpiewak w zespole folklorystycznym

Elżbieta Graszkiewicz-Krajewska, 66 lat, farmaceutka

Barbara Labuda, 66 lat, polityczka, Ambasador RP w Luksemburgu

Anna Szymańska, lat 65, nauczycielka chemii

Adam Stachowski, 71 lat, instruktor narciarski

Info o pomysłodawcach Projektu 67

Nikodem Szymański – polski fotograf, twórca fotoreportaży i fotografii mody. Jego zdjęcia były publikowane w prasie (m.in. Gazeta Wyborcza, Eksmagazyn, Sukces, Poradnik Domowy), telewizji (m.in. TVN, Polsat, TVP Info) i w kilkudziesięciu serwisach internetowych w Polsce i za granicą. Laureat wielu konkursów fotograficznych, stały współpracownik Biura Prasowego Kongresu Kobiet. Chętnie angażuje się w akcje społeczne, m. in. Big Beautiful Women, Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka. Więcej: www.nikodemszymanski.com

OWL PR – agencja komunikacji, specjalizująca się w promocji projektów skierowanych do kobiet, dotyczących różnorodności i zagadnień multikulturowych oraz działaniach z obszaru kultury, sztuki i mody. Doradza również osobom indywidualnym w zakresie uczestnictwa w kulturze (projekt Kulturalna Sowa): tworzy osobiste księgozbiory i płytoteki, poleca wystawy i wydarzenia biznesowe. Więcej: www.owlpr.pl

67ikona
67ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.