zimorodek1
Zimorodek chwyta rybę, zamykając przy tym swoją trzecią powiekę/ fot. Joe Petersburger, Węgry. Przyroda, I nagroda w kategorii zdjęć pojedynczych.
zygzak
16/12/2010

World Press Photo 2010

Word Press Photo jest niezależną organizacją typu non profit utworzoną w Holandii w 1955 roku. Jej głównym zadaniem jest wspieranie profesjonalnych fotografów prasowych i popularyzacja ich prac na całym świecie

W związku z tym, Word Press Photo organizuje co roku największy i najbardziej prestiżowy konkurs fotografii na całym świecie. Nagrodzone prace tworzą następnie wystawę, którą co roku ogląda ponad 2,5 mln osób w 100 miejscach w 45 krajach świata. W listopadzie wystawę można było oglądać w Krakowie, natomiast w grudniu Opole przejęło ster dowodzenia nad wernisażem.


Tommaso Ausili. Włochy, SIME. Sprawy współczesne, III nagroda w kategorii reportażu

Rzeźnie w Umbrii we Włoszech. Dostępne w supermarketach starannie zapakowane mięso rzadko łączone jest w umysłach konsumentów z procesem jego produkcji

Annie van Gemert, Holandia. Portrety, II nagroda w kategorii reportażu

Niektórzy chłopcy i dziewczynki przed osiągnięciem wieku dojrzewania mogą wykazywać cechy obojnacze. Fotograf przez 5 kolejnych lat wykonywał zdjęcia portretowe młodych osób pomiędzy 6 a 18 rokiem życia. Chciałw ten sposób wystawić na próbę nasze postrzeganie w kwestii definicji płci.

Willeke Duijvekam, Holandia, Unit. Portrety, III nagroda w kategorii reportażu

Eva, nastolatka z Zaburzeniem Tożsamości Płciowej (ZTP), poddawana jest leczeniu, które z czasem może ułatwić chirurgiczną korektę płci. Urodzona jako chłopiec (o imieniu Koos), Eva zawsze zachowywała się jak dziewczynka i czuła przemożną potrzebę bycia nią. W wieku 13 lat Koos zobaczył w telewizji film dokumentalny o ZTP i zdał sobie sprawę, z tego co było nie w porządku. Razem z matką Koos odwiedził vu Medical Centre w Amsterdamie, w którym działa zespół ZTP dla dla dzieci. Zanim przystąpi się do testów psychologicznych i badań psychiatrycznych przez kilkanaście miesięcy przeprowadza się w szpitalu rozbudowane wywiady z dziećmi i rodzicami. Po ukończeniu 12 lat nastolatki mogą zacząć przyjmować leki opóźniające proces dojrzewania, co da im więcej czasu do rozważenia kwestii ich tożsamości. Osoby te otrzymują ciągłe wsparcie psychiatry i dopiero po przekroczeniu granicy 16.roku życia podjąć można leczenie hormonalne. Po skończeniu 18 lat, jeśli osoba zdecyduje się kontynuować procedurę, przeprowadza się operację korekty płci.


zimorodek1
zimorodek1

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. mirabella1199 15/02/2011 10:52

    CytujSkomentuj

    W tym roku główna nagrodę otrzymała fotografia Jodi Bieber, przedstawiająca Afgankę z nosem obciętym przez męża. Przeczytałam na iWomen, że wśród nagrodzonych jest również 2 Polaków.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.