Różowy fortepian promuje rok Chopinowski
Rok Chopinowski przypomniał Polakom o wielkim kompozytorze / fot. Aneta Zadroga
magda
18/08/2010

Chopin na jazzowo

W najbliższą sobotę w Klubie Palladium Inga Lewandowska zaśpiewa jazzowe opracowania pieśni Chopina, pochodzące z albumu „Chopin Songbook”. Artystka wystąpi z akompamiamentem Kuby Stankiewicza i innych instrumentalistów jazzowych

Wydarzenie odbędzie się w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. 9 pieśni artystka zaśpiewa po polsku, jedną po angielsku. Akompaniować jej będą: Kuba Stankiewicz na fortepianie, Grzegorz Nagórski na puzonie, Andrzej Święs na kontrabasie i Krzysztof Szmańda na perkusji.

Dwupłytowy album Ingi Lewandowskiej i Kuby Stankiewicza „Chopin Songbook” wydany został w 2003 roku. Składa się z 19 jazzowych aranżacji pieśni Chopina ze słowami m.in. Adama Mickiewicza, Stefana Witwickiego i Bohdana Zaleskiego. To jedyne jazzowe wydawnictwo w całości poświęcone najsłynniejszemu polskiemu kompozytorowi.

Inga Lewandowska w 1994 r. została laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Współpracowała m.in. z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim i Andrzejem Jagodzińskim.

Kuba Stankiewicz – pianista jazzowy – jest członkiem zespołu Central European Jazz Connection. Studiował w klasie fortepianu w Berklee College of Music w Bostonie. Swoją karierę sceniczną rozpoczynał w zespołach Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego, z którymi w latach 1985-1987 koncertował m.in. w USA i Meksyku. Jest laureatem nagrody Oscara Petersona oraz półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Jego autorski album „Northern Song” został Płytą Roku w ankiecie czytelników Jazz Forum w 1993 roku.

6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” jest jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Towarzyszy obchodom 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Rozpoczął się 1 sierpnia i potrwa do końca miesiąca. W imprezie bierze udział ponad 1000 artystów z całego świata.


źródło: PAP

Różowy fortepian promuje rok Chopinowski
Różowy fortepian promuje rok Chopinowski

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.