buntownicy
fot. materiały prasowe
Ela Makos
16/02/2016

Czechosłowacka Nowa Fala w Warszawie!

Festiwal Buntownicy kamery: Czechosłowacka Nowa Fala pozwala przenieść się do lat 60. Nie na moment czy jeden dzień. On pozwala wniknąć w klimat tamtych lat na całe 14 tygodni

W tym czasie w dwóch warszawskich kinach (Iluzjon i Muranów) będzie można zobaczyć aż 47 filmów. Jest to jedyny taki przegląd filmów czechosłowackiej Nowej Fali lat 60.

W tym roku mija 50 lat odkąd reprezentant Nowej Fali, a więc „Sklep przy głównej ulicy” uzyskał Oskara. Była to pierwsza taka nagroda dla czechosłowackiego filmu. To zatem idealny powód, by na nowo przypomnieć polskim widzom, co oprócz wspomnianego laureata przyniósł ten nurt. Te kilkanaście tygodni pozwolą widzom zapoznać się całą twórczością nie w sposób wybiórczy, a całościowy.

Czechosłowacka Nowa Fala to olbrzymi ruch filmowy, będący integralną częścią rewolucji kulturowej i świadomościowej Czechów i Słowaków lat 60 XX wieku, która przeszła do historii pod nazwą Praskiej Wiosny. Młodzi filmowcy, którzy na początku tej dekady skończyli praską „filmówkę“ (FAMU), chcieli realizować filmy inaczej, niż robiło się to do tej pory – zarówno od strony formalnej, jak i tematycznej. Po latach powojennej cenzury, strachu i szarości, przyszła odwilż, którą twórcy wykorzystali, by pojawić się z nową estetyką i nowymi tematami. Ciekawiły ich codzienne, intymne sytuacje, okruchy zwykłego życia pozbawione obowiązującej do tej pory ideologii. Złagodzenie cenzury pozwoliło na wprowadzenie do kina tak charakterystycznego dla Czechosłowacji czarnego humoru. Bezkompromisowość, odwaga w podejmowaniu ważnych i niewygodnych tematów, przełomowość formy, awangardowość języka filmowego oraz wspomniany oryginalny humor to wartości, które europejskie kino zawdzięcza w dużej mierze właśnie Nowej Fali.

Tegoroczny festiwal otworzy film „Pociągi pod specjalnym nadzorem”. Zaraz przed jego projekcją odbędzie się również spotkanie z reżyserem tej oscarowej historii, a więc Jiřím Menzlem. Oprócz niego pojawią się podczas kolejnych tygodni imprezy także inni „buntownicy kamery”. Powstanie czechosłowackiej Nowej Fali zawdzięcza się także między innymi: Formanowi, Chytilovej, Němcowi, Jakubisko czy Hanákowi

Podczas przeglądu będzie można zobaczyć takie filmy jak „Miłość blondynki”, „Palacz zwłok”, „Morgiana”, „Waleria i tydzień cudów”, „Gdy skończy się ta noc” lub „Hotel dla cudzoziemców”.

Przegląd zaczyna się 19 lutego w kinie Iluzjon, a kończy 29 maja. Dzieła czechosłowackiej Nowej Fali będą również wyświetlane od 23 lutego do 30 czerwca w kinie Nowe Horyzonty.

Źródło: Gutek Film

buntownicy
buntownicy

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.