Novika_ikona
Fot. Filip Żołyński
Redakcja
21/02/2013

Novika wraca z Heart Times

Tworząc muzykę, pisząc teksty czy po prostu żyjąc rytmem dnia codziennego, nie sposób uciec od miłości. Każdy jej aspekt, każdy etap jest niezwykle inspirujący. Nowa płyta Noviki powstawała w momencie, który wszyscy wokół określają jako kryzysowy, jako „ciężkie czasy”. Stąd połączenie: Heart Times.

Prace nad trzecim solowym albumem, Kasia Nowicka rozpoczęła wiosną ubiegłego roku. Pomysły na nowe piosenki przychodziły w trakcie licznych zajęć. Od lat bowiem Kasia wiedzie bardzo intensywne życie – prowadzi audycję w radiu (obecnie w Roxy), gra koncerty, w weekendy występuje klubowo w duecie z z Mr. Lexem, czasem też w towarzystwie kolektywu Beats Friendly, ponad to udziela się wokalnie w nagraniach różnych producentów, prywatnie spełnia się jako młoda mama.

Zarysy melodii powstawały często w podróży. Novika rejestrowała je w telefonie, a potem pracowała nad nimi w domu, wzbogacając o kolejne akordy i pierwszych parę linijek tekstu. Tak opracowane pomysły trafiały potem do wieloletniego producenta nagrań Noviki – Bogdana Kondrackiego.

Przyniosłam kilka kompozycji do Bogdana, który od razu z ochotą zabrał się do pracy. W czasie wakacji dużo podróżowałam. Festiwale, granie klubowe, krótkie prywatne wyjazdy… Kiedy wróciłam okazało się, że Bogdan ma już gotowe pomysły na aranżacje i czeka na kolejne kroki. Zrobiło mi się trochę wstyd, że ja przez ten czas nic nie zrobiłam i natychmiast zaczęliśmy pracować dalej.

Ważny udział w powstawaniu nowego materiału miał także Agim Dżeljilji z zespołu Noviki, na co dzień ceniony producent, kojarzony głównie z zespołem Oszibarack. Nie zabrakło też przyjaciół wokalistki – zespołu Loco Star. Tomek Ziętek odpowiada za jeden z utworów na płycie, a Marsija tradycyjnie udziela się wokalnie. W napisaniu jedynego  polskiego tekstu na płytę, do piosenki Scenariusz Novikę wspomogła Karolina Kozak. Inni goście, to fenomenalna trójmiejska grupa Enchanted Hunters oraz elektroniczny duet Chmara Winter. Poza muzykami grającymi na co dzień z Noviką w zespole -  wspomnianym Agimem Dżeljliji, Kasią Piszek (współautorką jednego z utworów), Tomkiem Doglem oraz Janem Młynarskim, w piosence Safest na gitarze zagrał Marian Wróblewski. Utwór został skomponowany przez Skubasa.

Kiedyś napisałam dla niego tekst do piosenki, która później nie dawała mi spokoju, wciąż siedziała w mojej głowie. Kiedy dowiedziałam się, że Skubas nie wykorzysta jej na swojej płycie, zaproponowałam, żeby znalazła się na mojej. Bardzo się z tego cieszę, bo to mocny numer.

Można by się spodziewać, że Heart Times połączy w sobie melancholię Tricks Of Life z tanecznym wpływem Lovefindera. Sama Novika ucieka jednak przed tak prostymi skojarzeniami – Trudno określić ten album stylistycznie, jest dość zróżnicowany, w większości przesiąknięty elektroniką, ale są też momenty akustyczne. Tempo w stosunku do Lovefindera jest nieco bardziej stonowane, ale też nie balladowe. Wspólnym mianownikiem są emocje, prostota melodii, bogactwo dźwięków.

Od czasu premiery albumu Lovefinder z 2010 roku, Novika zyskała dużo wiary w siebie, dojrzałości muzycznej i potrzeby większej niezależności. Stąd decyzja o wydaniu płyty samodzielnie, przy współpracy z nowo powstałym labelem MMA Records.

Pierwszym singlem, który już w styczniu zwiastował nadejście nowej płyty, jest utwór Who Wouldn’t, w którym Novika przygląda się rozbieżnościom pomiędzy naszymi wyobrażeniami o różnych sferach życia, a nie zawsze barwną rzeczywistością, analizuje trudności bycia w stałym związku, roztacza marzenia o zatrzymaniu chwili. Piosenkę promuje teledysk, za który odpowiada Papaya Films oraz reżyserskie trio: Onopa | Ceranowicz | Witecki.

Novika_ikona
Novika_ikona

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Kolorowa 09/02/2020 06:23

    CytujSkomentuj

    Ogromnie lubie ta artystke.
    Jakos teraz troche o niej ciszej, ale wiem ze oprocz uzdolnienia wokalnego, prowadzila takze super audycje w radiu bo dlugo sluchalam, bardzo moje klimaty.
    Poza tym, skromna i mila babeczka, fachowiec w swym zawodzie.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.