Aktorzy_zydowscy_0213, fot. Magda Hueckel (mat. pras. Festiwalu Singera 2016)
fot. materiały prasowe
Ela Makos
15/08/2016

Teatralny Festiwal Singera

Od 27 sierpnia do 4 września w Warszawie gościć będą najlepsi artyści z Polski i zagranicy. Przedstawią oni wyjątkowe spektakle o tematyce żydowskiej. Wszystko w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Podczas trzynastego już Festiwalu Singera z pewnością nie zabraknie polskich i zagranicznych spektakli dramatycznych, występów kabaretowych oraz czytań performatywnych. Wszystko to zobaczyć będzie można m.in. na deskach Teatru Kwadrat, Teatru Polskiego oraz w Synagodze Nożyków, w rejonie Placu Grzybowskiego, przy ulicach Próżnej i Twardej, w Centrum Kultury Jidysz, a także w innych miejscach w Warszawie, kojarzonych z kulturą żydowską.

Jedną z głównych atrakcji festiwalu będzie wyjątkowy projekt „The Kishka Monologues” Teatru Yiddishpil z Izraela. Najmłodsza generacja artystów Teatru zabierze widzów w muzyczno-kulinarną podróż po wschodnioeuropejskiej kuchni żydowskiej. Nieprzypadkowo, bo jak wiadomo, jedzenie ma w kulturze jidysz szczególne miejsce. Usłyszymy więc dotyczące doświadczeń kuchennych oryginalne monologi i piosenki w języku hebrajskim i jidysz.

Trzeciego dnia spektaklu, artyści z chorwackiego Miejskiego Teatru Trešnja opowiedzą historię Anny Frank, która podczas II wojny światowej ukrywała się ze swoją rodziną przy ulicy Prinsegracht w Amsterdamie. Jakov Sedlar, autor sztuki, zaznacza, że dzięki tej historii chce dotrzeć do każdego z widzów. Tak, aby każdy z nich po wyjściu był zupełnie inną osobą.

Poza tymi spektaklami będzie można również zobaczyć „Czarne czereśnie”. Ta historia opowiada z kolei o płocczaninie żydowskiego pochodzenia, którego przeżycia wydają się być jednak bardzo uniwersalne i zrozumiałe nawet dla tych, którzy prawie wcale nie są wtajemniczeni w historię, kulturę i religię żydowską. Ten spektakl pokazuje, że relacja polsko-żydowska to przede wszystkim spotkanie jednego człowieka z drugim. 1 września będzie można natomiast zobaczyć, jak wyglądało przesłuchanie byłego Obersturmbannführera SS Adolfa Eichmanna przez kapitana izraelskiej policji Avnera Wernera Lessa. Właściwie będzie to jego skrócona wersja, ponieważ rozmawiali blisko 275 godzin, a protokół liczy sobie 3564 strony. Podczas Festiwalu Singera nie zabraknie też sztuki „Blizny pamięci. Rzecz o Janie Karskim”. Jest ona poświęcona mężczyźnie, który próbował zatrzymać Holokaust. W rolę dojrzałego Karskiego oraz w role rozmówców młodego Karskiego wcieli się Jerzy Zelnik. Jak co roku, gościem festiwalu będzie Teatr NN z Lublina. Pojawi się on natomiast ze spektaklem „Ostatni Demon – Powrót”

Widzowie mogą również liczyć na wiele wzruszających obrazów. Część z nich zawarta będzie np. w przedsięwzięciu „Matki”. To performance, powstały według idei Gołdy Tencer, w reżyserii Pawła Passiniego i tekstu Patrycji Dołowy, poruszający temat utraty i jednocześnie ratunku. Jego bohaterkami są matki – te z obozów zagłady, ratujące swoje niemowlęta przed niechybną śmiercią, oraz te drugie, przygarniające i otaczające opieką poza murami getta.

Kolejna tegoroczna premiera to adaptacja sceniczna powieści Ota Pavla w reżyserii Jana Szurmieja „Śmierć pięknych saren”, która opowiada historię wojennej, brutalnej rzeczywistości w typowy dla Czechów sposób: śmiechem przez łzy. Poza nią pojawi się też spektakl „Aktorzy żydowscy”, który podważa stereotypy mające na celu rozliczenie niechlubnych osądów wobec Teatru Żydowskiego i teatralnej sceny żydowskiej w ogóle. Organizatorzy zapraszają dodatkowo na czytania performatywne oraz wydarzenia muzyczno-kabaaretowe, takie jak: „Poproszę inny globus”.

Podobnie jak w ostatnich latach, Festiwal zagości nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach, w których żył i tworzył Isaac Bashewis Singer – Biłgoraju (13-14.08.), Leoncinie (21.08.), Radzyminie (26.08.), a także dodatkowo w Górze Kalwarii (02. i 04.09) i Sieradzu (10.09.).

Źródło: BAD FOR YOU
fot. materiały prasowe

Aktorzy_zydowscy_0213, fot. Magda Hueckel (mat. pras. Festiwalu Singera 2016)
Aktorzy_zydowscy_0213, fot. Magda Hueckel (mat. pras. Festiwalu Singera 2016)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.