ikona1234ksiazka3
Edyta Nowicka
15/12/2016

Alicja w krainie wspomnień

Judith Hooper udało się przedstawić główną bohaterkę swojej książki z wielu perspektyw. Tytułowa „Śpiąca Alicja” miała wielkie plany, chciała zrobić znacznie więcej niż jej się udało. Coś ją jednak ograniczało i nie pozwalało iść dalej. Czytelnik powoli odkrywa jednak najważniejsze z przyczyn takiego rozwoju sytuacji

Szykujcie oręż przeciw memu zaraniu, które lada chwila strąci Ciebie i Harry’ego w mroki zapomnienia, napisała Alicja do swojego brata Williama w 1891 roku. Nie zdążyła, zmarła kilka miesięcy później w wieku czterdziestu trzech lat.

Kim jednak tak naprawdę była Alicja? Z pewnością młodszą siostrą Henry’ego, sławnego pisarza, autora „Bostończyków”, „Portretu damy” i „Domu na placu Waszyngtona” oraz Williama, wybitnego amerykańskiego psychologa i moralisty. Była również bohaterką sztuki teatralnej Susan Sontag „Alicja w łóżku” z 1993 roku. Postacią niebanalną. Piekielnie inteligentną kobietą. Feministką. Przenikliwą obserwatorką rzeczywistości, zepchniętą na boczny tor życia przez tajemniczą chorobę. Gdyby urodziła się wiek później, zostałaby słynną pisarką, filozofką, aktywistką. Żyła pełnią życia.

Przykuta do łóżka w jednym z londyńskich pensjonatów zaczyna w końcu opowiadać o tym, jak wyglądało jej życie. Nie zapomina o silnej więzi, jaka łączyła ją z rodzicami i braćmi, a także o zakazanej miłości. We wspomnieniach Alicji pojawia się również Paryż, w którym niestety nie udało jej się zamieszkać. Odnosi się też do rozstania z ukochaną Katherine. Czytelnik podąża za Alicją na Montmartre, gdzie z bratem zwiedzała budzące zgorszenie lokale. Zasiada wraz z nią przy rodzinnym stole Jamesów, gdy – najmłodsza z rodzeństwa i jedyna córka – przysłuchiwała się z uwagą dyskusjom najznamienitszych przedstawicieli bostońskiej inteligencji.

Alicja to kobieta, znająca swoją wartość. Wiedziała też, jakie są ograniczenia, które narzuciło na nią społeczeństwo i choroba. Nie wiemy jednak, co tak naprawdę jej dolegało? Co uwięziło ją w Londynie, nie pozwoliło na powrót statkiem do domu? Depresja czy schizofrenia? A może histeria i kłopoty z tarczycą? W posłowiu autorka przeprowadza intrygującą analizę dolegliwości psychicznych rodziny Jamesów oraz historii medycznej samej bohaterki.

Ta historia to pierwsza powieść Judith Hooper. Dziennikarka i autorka książek „Of Moths and Men” (nominowanej do Los Angeles Times Book Award oraz PEN/American Award) i „The Three-Pound Universe” na co dzień spółpracuje z „The Atlantic” i „New York Times”. Mieszka w Massachusetts.

Źródło: Prószyński Media

ikona1234ksiazka3
ikona1234ksiazka3

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.