Anna.Jagielonka-400
Karol Pisarski
17/09/2019

Anna Jagiellonka – poznaj jej historię

Zachęcamy do lektury trzeciej z cyklu biograficznych powieści Magdaleny Niedźwiedzkiej „Zmierzch Jagiellonów”. Tym razem autorka portretuje Annę Jagiellonkę – jedną z dwóch polskich władczyń, która została królem Polski.

Śmierć króla Zygmunta Augusta bezpowrotnie zmieniła życie jego siostry Anny Jagiellonki. Spokojna, oddana Bogu stara panna dostała się w wir wielkiej, bezwzględnej polityki, która uczyniła z niej kartę przetargową w negocjacjach z kolejnymi pretendentami do polskiego tronu, z korony zaś – obiekt haniebnych targów.

Infantką, jak nazywano Annę, targają dawno zapomniane emocje, gdy myśli o francuskim księciu Henryku Walezym. Kiedy u jej boku ma stanąć książę Siedmiogrodu Stefan Batory, ponownie powraca lęk: czy wzbudzi miłość mężczyzny, który ma być królem Polski i jej mężem? Czy w ogóle jeszcze tego pragnie?

Głównymi bohaterami opisanych wydarzeń, obok tytułowej Anny Jagiellonki, są dwie wielkie postaci ówczesnego życia politycznego Rzeczypospolitej – Jan Sariusz Zamoyski oraz Piotr Zborowski.

Magdalena Niedźwiedzka, autorka zbeletryzowanych biografii „Królewska heretyczka” i „Maria Skłodowska-Curie” oraz cyklu „Opowieści z angielskiego dworu”. Łączy pracę na uczelni technicznej z pisaniem powieści. W wolnych chwilach maluje obrazy olejne.

Anna.Jagielonka-400
Anna.Jagielonka-400

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 18/09/2019 17:04

    CytujSkomentuj

    Z przyjemnością kupię bo nie znam a przepadam za takimi ciekawostkami i opowieściami historycznymi o kobietach z poprzednich epok. Wiem również, że Wydawnictwo Prószyński wydaje tylko dobre książki, więc zawsze jest to dla mnie rekomendacja.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.