czas_w_dom_zaklety
Czas w dom zaklęty / fragment okładki
Kalina Samek
18/09/2010

Czas w dom zaklęty

Od kilku dni w księgarniach można znaleźć powieść w sam raz na lato – „Czas w dom zaklęty” Katarzyny Enerlich to opowieść o wybaczaniu, zakazanej miłości i codziennej hipokryzji, której nie dostrzegamy ze zwykłego wygodnictwa

To również magiczne spotkanie ze sztuką. Bogactwo takich symboli, jak żydowska modlitwa nad winem czy pogańska Noc Kupały, pokazuje nam, że świat pełen jest uniwersalnych wartości. Ich znaczenia przeplatają się ze sobą, jak dobro ze złem, i to do nas należy decyzja, czym zapełnimy nasze serca…

W książce „Czas w dom zaklęty” autorka opowiada niezwykłą historię Ruty, kobiety która spędziła młodość w senny mazurskim miasteczku, leżącym u podnóża krzyżackiego zamku. Dziewczyna pragnie zrealizować marzenie swego życia – zostać malarką. Mimo niewątpliwego talentu osiągnięcie celu nie będzie łatwe, a na wszystkim kładą złowrogi cień toksyczne relacje z sąsiadką, pod wspólnym dachem ponurego domu pod lasem. Z domem tym związana jest przedwojenna tajemnica, którą Ruta odkrywa w smutnych okolicznościach.

Samotność, odejście bliskich, koniec pięknej miłości i niezrealizowane marzenia – czy to całe zło, które ją dotyka ma korzenie w tamtej tajemniczej historii? Czy dom, w którym mieszka jest przeklęty?
Ruta wkrótce stanie przed dylematem – czy wybaczyć sąsiadce i prześladowczyni w jednej osobie? Musi podjąć tę decyzję szybko, bo za chwilę może być za późno. Czy znajdzie w sobie siłę, by to zrobić – szczerze i z przekonaniem? Jakie są granice ludzkiego wybaczenia?

Duchowe wędrówki Ruty prowadzą Czytelników uliczkami krakowskiego Kazimierza do pewnej synagogi, a jej przewodniczką staje się miedzianowłosa Sara. Wkrótce na drodze Ruty stanie kolejna kobieta, Petra, z którą znajomość okaże się wielkim zwrotem w życiu bohaterki.

W zeszłym roku Katarzyna Enerlich, bez reszty zakochana w Mazurach i rodzinnym Mrągowie – zadebiutowała w wydawnictwie MG powieścią „Prowincja pełna marzeń” (kontynuacja: „Prowincja pełna gwiazd” ukazała się w styczniu tego roku). Książki te okazały się dla młodej pisarki nie tylko przepustką do świata literatury, ale i… ludzkich serc. Bowiem w książkach Katarzyny Enerlich znajdziemy nie tylko interesującą współczesną fabułę, ale przede wszystkim wartości ponadczasowe. Autorka, pisząc szuka harmonii ze światem ludzi i światem przyrody.

źródło: Wydawnictwo MG

czas_w_dom_zaklety
czas_w_dom_zaklety

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.