maj2015-praca7-ikona-123
Ela Makos
14/01/2016

Ekscentryczna poetka

„Rok 1996. Ona – świeżo upieczona Noblistka, On – właśnie ukończył studia.” – brzmi jak początek dobrego romansu. Na rzeczy jest jednak coś zupełnie innego

Czas poznać Wisławę Szymborską z innej strony. Wiemy naturalnie, że otrzymała Nagrodę Nobla. Być może jesteśmy nawet w stanie wymienić kilka jej utworów. Co jednak z życiem osobistym? Jaka była, gdy na bok odchodziły wiersze i nagrody? Czym wyróżniała się wśród innych ludzi?

Na wszystkie te pytania odpowie Michał Rusinek w książce pt. „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. Michał Rusinek to oczywiście ten, któremu jakieś 20 lat temu przypadła w udziale rola sekretarza poetki. Jest również i tym, który pokusił się o napisanie książki traktującej o życiu Noblistki.

Pomaganie poetce w wypełnianiu obowiązków wynikających z jej zawodu było tylko jednym z zadań młodego sekretarza. Szybko okazało się, że przyjdzie mu uczestniczyć także w codziennych zakupach, przeprowadzkach czy podróżach.  To jednak pozwoliło Rusinkowi dostrzec, jaka naprawdę jest Wisława Szymborska, poznać ją lepiej niż inni.

A jaka była? Uśmiechnięta, ale i depresyjna. Melancholijna i ekscentryczna. Rozchichotana, a czasami także surowa (zarówno dla siebie, jak i dla otoczenia). Bardzo lubiła rozmowy – szczególnie te przeprowadzane ze zwykłymi ludźmi, którym daleko było do literatów czy laureatów Nagrody Nobla.

Książka „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” pojawi się w księgarniach już 27 stycznia i z pewnością nie zabraknie w niej zabawnych anegdot oraz poruszających wspomnień.

Źródło: Wydawnictwo Znak

maj2015-praca7-ikona-123
maj2015-praca7-ikona-123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.