ikona1234ksiazka3
Edyta Nowicka
06/10/2016

Historia spisana atramentem

Od miłości trudno jest uciec. Jest niczym żywioł i nie sposób ją powstrzymać. Dopaść może natomiast każdego, bez względu na wiek, doświadczenie życiowe czy plany. Nic dziwnego, że spotkała również księdza. W przypadku „Historii spisanej atramentem” sprawa jest jednak bardziej skomplikowana

Ta miłość była zakazana – tego nie da się nie zauważyć. Świadczyć mogą o tym również liczne tajemnice, z którymi łączyło się to uczucie. Gruby brulion w kartonowych okładkach, z mocno pożółkłymi kartkami, zapisywanymi atramentem przez długie wieczory i noce. Dzieje wielkiej, zakazanej miłości, która narodziła się przeszło sto lat temu.

Autorzy powieści musieli zadać sobie sporo trudu, aby dotrzeć do prawdy. Odwiedzili wszystkie miejsca, gdzie toczy się akcja tej opowieści, a jest ich sporo – Królestwo Polskie, Ukraina, Wołyń, Podole, stary Paryż i daleka Ruś. Co więcej, udało im się również przywołać tamtą atmosferę, dawny klimat nie tylko plebanii, ale i magnackich posiadłości. Dzięki książce można również usłyszeć raz jeszcze muzykę wielkich bali czy tupot końskich kopyt na bruku miasteczek.

Tę atmosferę mąci jednak pewne tajemnica, na której tropie są współcześni bohaterowie, podążający śladami księdza i jego ukochanej. To opowieść o młodym duchownym, od początków jego drogi kapłańskiej, poprzez rozterki i walkę z przymusem dochowania celibatu. O próbach opuszczenia Kościoła i powrotach przed ołtarz. Czy miłość do kobiety przezwycięży autentyczne powołanie do służby Bogu?

Dodatkową inspiracją dla prowadzonych z niemałym trudem poszukiwań stał się fakt, że gdyby pewien dziesięcioletni chłopiec sto lat temu nie postanowił uciec z domu, to współautorki tej książki nie byłoby na świecie…

Współautorka, a więc Maria Ulatowska ma już na swoim koncie kilka powieści. Podobnie jest z Jackiem Skowrońskim, który także współtworzył tę publikację. Obydwoje urodzeni w Warszawie i choć nosi ich po świecie i czasami chcieliby zostać gdzieś w zielonej głuszy, jednak wiedzą, że swojego miasta nigdy na stałe nie opuszczą.

Pomimo całkiem innych charakterów i zainteresowań: ona – wielbicielka zwierząt, przyrody i książek, niepoprawna romantyczka o duszy dziecka; on – kochający wyzwania, otworzy każdy zamek, wędzi mięsiwa, kosmopolita z zamiłowania i kryminalista z wyboru;  od pewnego czasu piszą w duecie.

Źródło: Prószyński Media

ikona1234ksiazka3
ikona1234ksiazka3

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.