ikona1234facet_dziecko
Edyta Nowicka
22/09/2016

Już nigdy nie wróci…

Książki takie jak ta czyta się bardzo trudno. Trzeba się bowiem zmierzyć z historią i losami ludzi, którzy wcale nie zasłużyli sobie, aby traktować ich w ten sposób. „I nie wróciłeś…” to opowieść o wielkiej stracie i czasie spędzonym w obozie

Choć życie w obozie koncentracyjnym stanowi jedynie tło wydarzeń to bardzo mocno może zspisać się w pamięci czytelnika. Jest bowiem częścią stałą wszystkich dziejących się tam rzeczy. Tam w końcu trafiła autorka – Marceline Loridan-Ivens. Miała wtedy kilkanaście lat, a jej życie zupełnie zmieniło bieg.

„I nie wróciłeś..” to jednak próba rozliczenia się z tym co minęło, a szczególnie z ojcem, który nigdy z obozu nie wrócił. Książka jest zatem listem do niego. Do człowieka, który jako jedyny potrafiłby ją zrozumieć.

Wzbudzająca wiele kontrowersji francuska dziennikarka  w nietypowy sposób dołącza do grona piszących o obozach koncentracyjnych. To nie jest relacja z miejsca, w którym trzeba było staczać walkę o każdą chwilę życia, ale opowieść o niemożliwym powrocie do świata, który stał się obcy i nieprzychylny, o tęsknocie za tymi, którym niczego nie trzeba by tłumaczyć. O życiu na zawsze naznaczonym tragedią.

Autorka jest wieloletnią dziennikarką, działaczką polityczną i reżyserką. Została urodzona w Polsce, ale w 1919 roku wyemigrowała do Francji.  Podczas II wojny świtowej wraz z ojcem brała czynny udział w walce przeciwko hitlerowskim Niemcom. Została schwytana i uwięziona w obozie koncencentracyjnym, z którego uwolniono ją dopiero w maju w 1945 roku.

Może trudno ci będzie w to uwierzyć, ale mimo tego, co nas spotkało, byłam osobą pogodną. Pogodną w ten nasz specyficzny sposób – żeby zemścić się za to, że jestem smutna i jednak się śmiać. Ale się zmieniam. To nie gorycz, nie stałam się zgorzkniała. Jest po prostu tak, jakby już mnie tu nie było. Słucham radia, wiadomości, wiem, co się dzieje, i coraz częściej ogarnia mnie strach. Nie znajduję w tym wszystkim swojego miejsca.

Marceline Loridan-Ivens


Źródło: Prószyński Media

ikona1234facet_dziecko
ikona1234facet_dziecko

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.