Kobieta_Szpieg
Redakcja
13/11/2013

Kobieta szpieg

Krystyna Skarbek, piękna Polka była pierwszą kobietą w historii brytyjskich Służb Specjalnych

Była jedną z najbardziej odznaczonych brytyjskich tajnych agentów II Wojny Światowej oraz ulubionym szpiegiem Winstona Churchilla. Piękna kobieta i niezwykle barwna osobowość (w 1930 uczestniczyła w konkursie Miss Polonia). Miała ekscytujące życie, które bardzo kochała, mając u swoich stóp wielu zakochanych w niej mężczyzn.  Autorka książki o Krystynie, w 2006 roku Clare Mulley z wyróżnieniem ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie w Londynie na Wydziale Historii Społeczno-Kulturalnej. Przez dwa lata zbierała skrupulatnie wszelkie dostępne materiały źródłowe, a także bezpośrednie informacje od osób, które znały polską bohaterkę. Książka została wydana w Wielkiej Brytanii w zeszłym roku przez wydawnictwo „Macmillan”, w USA przez „Martin’s Press. Pozytywne recenzje o książce, zamieściły m.in., Daily Telegraph, New York Times, The Economist i wielu innych. W Polsce książka ukazała się  23 października tego roku, wydana przez „Świat książki”. W Chinach i na Węgrzech pojawi się w roku przyszłym.

Clare Mulley była w Polsce w dniach 5 – 7  listopada tego roku i uczestniczyła miedzy innymi  w wieczorze  literackim poświęconym książce w Muzeum Powstania Warszawskiego. W spotkaniu brali udziłl Jego Ekscelencja Ambasador Wielkiej Brytanii Robin Barnett, Minister Spraw Zagranicznych Polski Radosława Sikorski, Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski oraz wiele osobistości ze świata kultury i nauki, a spotkanie komentowały licznie obecne media.

Pomysłodawcą i inicjatorem wieczoru literackiego w Polsce, a także  przyjazdu  Clare Mulley do Polski był daleki krewny Krystyny Skarbek, nasz rodak mieszkający w Anglii od 32 lat, pasjonat historii i przyjaciel Clare, Paweł Julian Komorowski.

Kobieta_Szpieg
Kobieta_Szpieg

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.