ikona1234kobieta17
Edyta Nowicka
06/09/2016

Królowa-dziewica i jej prawdziwe rządy

Jaka była królowa Elżbieta I? Mówią nam o tym liczne biografie, ale z pewnością nie są tak dosadne jak ta zawarta w książce „Królewska heretyczka”. W tym wypadku biografia łączy się z powieścią przygodową, w której nie brakuje barwnych opisów żyjącego wtedy społeczeństwa

Jest rok 1560. Londyn tamtych czasów pełen jest nie tylko pięknych pałaców i rezydencji, ale i ciemnych zaułków czy podejrzanych dzielnic. Elżbieta Tudor, córka Henryka VIII i jego drugiej żony Anny Boleyn, została królową Anglii. Wraz z nią do władzy doszli jej stronnicy, w tym przystojny lord Robert Dudley. Choć w powieści znaleźć możemy dziesięcioletni fragment jej rządów to można się zastanowić czy aby na pewno były to jej rządy.

Nie da się ukryć, że w szesnastowiecznym świecie mężczyzn nie ma miejsca dla kobiet nawet tak inteligentnych i wykształconych jak ostatnia z Tudorów. W całym tym zamieszaniu wokół stanowiska Elżbiety I nie pomaga również tajemniczy aktor i autor sztuki o niej, Filip Sierota. Wkrada się on w łaski zarówno monarchini, jak i jej faworyta. Wygląda jednak na to, że intencje tego człowieka nie są do końca czyste.

„Królewska heretyczka” to współczesne spojrzenie na biografię królowej Elżbiety I Wielkiej nazywanej królową-dziewicą, a jednocześnie powieść przygodowa, przedstawiająca barwne życie elżbietańskiej Anglii. Ukazuje dojrzewanie królowej do samodzielnych rządów i meandry jej legendarnej już miłości do lorda Dudleya. O tym wszystkim możemy przeczytać dzięki Magdalenie Niedźwiedzkiej, która od dwudziestu lat pracuje w uczelni technicznej, równolegle pisząc powieści, najczęściej historyczne i biograficzne, a w wolnych chwilach maluje obrazy olejne i bezskutecznie oswaja stare pianino.

Źrodło: Prószyński Media

ikona1234kobieta17
ikona1234kobieta17

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.