ikona1234ksiazka2
Ela Makos
13/05/2016

Książki opanują stolicę

Już w drugi weekend czerwca Warszawa stanie się prawdziwym centrum książki. Wszystko za sprawą Big Book Festival – Dużego Festiwalu Czytania. Na wszystkich fanów książek czeka mnóstwo słuchowisk, gier, zabaw i seansów

Big Book Festival – Duży Festiwal Czytania jest największym międzynarodowym festiwalem literackim odbywającym się w Warszawie i jedynym w Polsce tworzonym samodzielnie przez organizację pozarządową – Fundację „Kultura nie boli”. BBF odbywa się od 2013 r. i za każdym razem sprawia, że Warszawa na trzy dni staje się prawdziwym królestwem książek.

Co może dziać się podczas Dużego Festiwalu Czytania? Festiwal rozpocznie w piątek, 10 czerwca późnym wieczorem, multimedialnym eksperymentem teatralnym na motywach Szekspira. Nazwany on został HAMLET #CASTING. W plenerowym wydarzeniu zobaczymy ponad dwudziestu znanych aktorów, na żywo wystąpią popularni muzycy. Sobotę i niedzielę 11 i 12 czerwca wypełnią rozmowy, potyczki, spacery, pogadanki z udziałem m.in.: Józefa Hena, Elżbiety Cherezińskiej, Bogusława Wołoszańskiego, Grażyny Plebanek, Łukasza Orbitowskiego, Justyny Kopińskiej. Dyskusje będą dotyczyć przede wszystkim opisywania scen erotycznych, fascynacjach złem, a także hipsterstwa. Nie zabraknie również refleksji na temat mody na powieści historyczne. Dodatkowo, uczestnicy będą mieli okazję, by wspólnie obruszyć się na zjawisko uprzedmiotowienia literatury.

Gwiazdami Big Book Festival będą autorzy z odległych zakątków, m.in. z Nowej Fundlandii – Michael Crummey, z Indii – Rana Dasgupta, z Argentyny – Martin Caparrós. Z czytelnikami spotkają się też Lars Mytting, Kritisna Sabaliauskaitė, Deborah Moggach, Boris Akunin, Steve Sem-Sandberg czy Yasmina Khadra. Jak zawsze w nieformalnej atmosferze. Zamiast sztywnych zasad pojawią się ciekawe zabawy czy spotkania. Odbędzie się 60 wydarzeń z udziałem ponad 100 gości z Polski i 10 krajów.

Do najciekawszych atrakcji z pewnością można zaliczyć TELETURNIEJ NIEWIEDZY O HENRYKU SIENKIEWICZU. Każdy, kto choć raz w życiu oglądał „Wielką grę” z pewnością poczuje klimat tej zabawy. Publiczność wraz z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem będzie szukać odpowiedzi na pytania dotyczące dzieł i życia noblisty. Wbrew pozorom niewiedza może być tu pomocna, gdyż pozwoli znacznie lepiej się bawić, ale i sporo dowiedzieć się o Sienkiewiczu. Nad zabawą będą czuwać specjaliści z tej dziedziny, nie ma zatem powodów do obaw.

Bity będzie również REKORD ŚWIATA w liczbie osób czytających na wolnym powietrzu, a poza tym otwarte zostanie SANATORIUM LITERACKIE, które wyglądać będzie całkiem podobnie, jak to z „Czarodziejskiej góry“ Tomasza Manna. Każdy pacjent uzdrowiska zostanie poddany diagnozie, a następnie otrzyma odpowiednią dla swej dolegliwości leczniczą dawkę słynnej powieści w wykonaniu Przemysława Bluszcza. Uwaga, liczba miejsc leżących ograniczona!

Warto już planować ten dzień, gdyż chętnych na tego rodzaju zabawy nie będzie brakowało. Fundacja „Kultura nie boli“, organizator festiwalu, spodziewa się 10 tysięcy czytelników i zapowiada, że wszystkich zabierze do innego świata. Dobrze zatem znaleźć czas i dać się porwać w nieznane. Wstęp na wszystkie wydarzenia Big Book Festival jest wolny, na niektóre obowiązują zapisy. Pełny program i szczegóły na bigbookfestival.pl

Źródło: Go Culture

ikona1234ksiazka2
ikona1234ksiazka2

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.