ikona1234kobieta5
Edyta Nowicka
05/09/2016

Księżniczka wyjawia sekrety

W tej książce nie ma miejsca na mity, koloryzowanie czy dopisywanie faktów. To prawdziwe wyznania saudyjskiej księżniczki, które dotyczyć będą nie tylko jej życia, ale i wielu problemów saudyjskich kobiet

Po „Łzach księżniczki” Jean Sasson zdecydowała się pójść nieco dalej i wyjawić jej sekrety. Trzeba przyznać, że wciągnięcie czytelnika na drugą stronę barykady i pokazanie mu, co się tam właściwie dzieje, nie jest proste. Tajemnice świata islamu są pilnie strzeżone. Księżniczka Sułtana wie jednak, że świat, który obserwuje dookoła nie powinien tak wyglądać. Dlatego też decyduje się przerwać milczenie i powiedzieć, jak wygląda rzeczywistość, z którą mierzą się kobiety żyjące obok niej.

Co tak naprawdę oznacza bycie kobietą w Arabii Saudyjskiej czy innych krajach islamskich? Tego możemy się tylko domyślać. Historie zawarte w książce „Sekrety księżniczki” stanowią odpowiedź na wiele pytań. Znaleźć tam można zarówno te pozytywne historie jak i te zupełnie tragiczne. Jedno jest pewne, wszystkie są prawdziwe, a kobiety, o których przeczyta każdy kto sięgnie po tę książkę z pewnością będą dla nas odzwierciedleniem życia we wspomnianych państwach. Jedno jest pewne, ten obraz na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Sięgając po „Sekrety księżniczki” dowiemy się nieco o kilku dzielnych kobietach. Piękna Italia nawet nie ukończyła 12 lat, gdy przyszło jej poślubić zamożnego mężczyznę, który miał 43 lata. Fiery postanowiła zrobić coś dla siebie i kobiet żyjących w jej kraju. Stawiając wszystko na jedna kartę zdecydowała się bronić ich praw i dawać kobietom szansę na normalne życie. Maha, wbrew temu, że jest córką księżniczki Sułtany, zdecydowała się wspierać uchodźców z Syrii, choć wszystko to musiało się odbywać w tajemnicy przed resztą świata. Roksana omal natomiast nie zgineła po tym, jak jej mąż i rodzina postanowili ją zabić. Powód? Wyszła z domu bez pozwolenia. Teraz, po tym jak udało im się oblać ją kwasem, żyje w odosobnieniu i ma nadzieję, że jeszcze kiedyś zobaczy córkę. Te kobiety łączy jedno – żyją tu i teraz na Bliskim Wschodzie.

Są wśród nich niewinne ofiary przemocy. Są też bohaterki, które nie boją się walczyć o swoje prawa. Księżniczka Sułtana z królewskiego rodu Saudów zdradza światu ich wstrząsające sekrety. Nie jest to opowieść sprzed wieków, to aktualne sprawy muzułmańskich kobiet.

W każdym egzemplarzu książki znajduje się tatuaż orientalny. Ma się on stać symbolem solidarności z kobietami Bliskiego Wschodu. Każdy, kto otrzyma taki tatuaż może zrobić sobie z nim zdjęcie, mając także w ręku książkę „Sekrety księżniczki” i wrzucić go na portale społecznościowe z oznaczeniem #sekretyksiezniczki #sasson. Do takiej akcji oraz jednoczenia się z opisywanymi kobietami zachęcają organizatorzy akcji.

Źródło: Wydawnictwo ZNAK

ikona1234kobieta5
ikona1234kobieta5

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.