biznes
Fot. Gordon Blackler
Edyta Nowicka
03/06/2018

Liderzy w biznesie

Jak komunikują się liderzy? Czy menadżer i lider to ta sama osoba? Jakie są różnice pomiędzy przywództwem a zarządzaniem? Te i wiele innych pytań postawiła sobie Angelica Pegani, autorka niezwykłej pracy „Wywiad z liderem”. Proces poszukiwań najlepszych odpowiedzi na te pytania, to lektura obowiązkowa dla każdego, kogo interesują procesy zarządzania przedsiębiorstwem

„Wywiad z liderem” to kilkaset stron praktycznej wiedzy o środowisku liderów.

Autorka, Angelica Pegani, skupiła się na kilku zagadnieniach:

- komunikacji międzykulturowej między liderami,

- stylach liderów,

- jak komunikują się liderzy o różnych narodowościach,

- czy kobieta-liderka komunikuje się inaczej od lidera-mężczyzny?

- przywództwo i jego style.

Wymienione zagadnienia ukazano m.in. w wywiadach z 80 liderami zagranicznych firm. Autorka zadbała o różnorodność branż, dlatego w książce „Wywiad z liderem” znajdziemy praktyczne rozmowy z przedstawicielami takich sektorów jak: finanse, rachunkowość, transport morski, informatyka, zarządzanie, kosmetologia, lotnictwo, itd.  W publikacji nie zabrakło również teorii z wymienionych zagadnień.

Fragment recenzji Dr inż. Grzegorz Zieliński z Katedry Inżynierii Zarządzania Operacyjnego Wydziału Zarządzania i Ekonomii  Politechnikii Gdańska:

„(…) Autorka jako cel pracy postawiła sobie odpowiedź na następujące pytania: Jak komunikują się liderzy o różnych narodowościach? Czym jest kultura oraz komunikacja międzykulturowa? Czy występują konflikty w komunikacji międzykulturowej? Co sprawia, że liderzy kierują się stereotypami lub uprzedzeniami? Czy czas, miejsce i przeszłość historyczna wpływa na komunikację między kulturami? Czy kobieta liderka różni się od mężczyzny lidera w komunikowaniu się? (…) Na szczególną uwagę zasługują ciekawe zestawienia różnic pomiędzy menedżerem, a liderem oraz różnice pomiędzy zarządzaniem, a przywództwem. (..). Zasadniczą cześć opracowania poświęcona jest prezentacji wyników badań dotyczących kryteriów tworzących sylwetkę lidera z uwzględnieniem specyfiki branż.

Badania te stanowią pewnego rodzaju kompendium wiedzy o liderach wybranych do badań przedsiębiorstw. Całość zaś opracowania może być przydatna zarówno studentom, doktorantom jak i przedsiębiorcom, którzy chcieliby lepiej zrozumieć kluczowe determinanty kreujące sylwetkę lidera, a w dalszej konsekwencji wykorzystać tę wiedzę w zarządzaniu przedsiębiorstwem.”

O Autorce:

Angelica Pegani – autorka 5 książek, kilkudziesięciu wywiadów oraz artykułów, z wykształcenia dziennikarka radiowa i telewizyjna, menedżer public relations, certyfikowany specjalista ds. reklamy oraz marketingu. Współpracuje z zarządem fundacji The Excellence World Foundation oraz UBC Entertainment and Management Group. Jest absolwentką Wydziału Filologicznego Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna, w specjalizacji dziennikarstwo radiowo – telewizyjne oraz studiów magisterskich na Wydziale Nauk Społecznych, Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna w specjalizacji reklama oraz public relations. Od 2017 roku absolwentka menedżerskich studiów podyplomowych na Wydziale Zarządzania i Ekonomii w Katedrze Inżynierii Zarządzania Operacyjnego Politechniki Gdańskiej. Jako Prezes fundacji the Excellence World Foundation oraz dyrektor generalny firmy UBC Group w Polsce, Angelica Pegani udziela się w międzynarodowych projektach humanitarnych oraz charytatywnych. Jest aktywnym członkiem fundacji, która składa się z trzech międzynarodowych projektów: rozwoju społeczności, równouprawnienia kobiet i specjalnych programów socjalnych. Jest również członkiem nieformalnej organizacji Padma zajmującej się wspieraniem kobiet biznesu oraz ich pozycji na świecie. W życiu prywatnym interesuje się zdrowym żywieniem oraz fitnessem, prowadząc zajęcia w UBC Health and Fitness Center.

Chcesz wygrać książkę „Wywiad z liderem” Angelici Pegani? Kliknij tutaj i weź udział w konkursie:biznes
biznes

Komentarze Dodaj komentarz (4)

 1. Kasia4 03/06/2018 19:19

  CytujSkomentuj

  O, bardzo chętnie przeczytam, tym bardziej, że najlepiej można uczyć się od innych praktyków, zwłaszcza kobiet! Ostatnio odkryłam, że wywiady, zwłaszcza dłuższe i takie od serca są czymś, co naprawdę warto zgłębić. Z historii innych można się bardzo dużo nauczyć :)

 2. Dagmara 04/06/2018 05:24

  CytujSkomentuj

  Tak :) wszelkie wywiady i biografie umieją dać do myślenia :)

 3. sarA99 04/06/2018 07:56

  CytujSkomentuj

  No ciekawa jestem tych praktyków, z którymi rozmawiała autorka :) 80 wywiadów to bardzo dużo, ale na pewno dobrze poza teorią uczyć się też od praktyków. Ja raczej w roli lidera się nie widzę ;) Ludzie za bardzo działają mi na nerwy i denerwują mnie, kiedy nie rozumieją czegoś w lot. Ale chętnie bym przeczytała, jak inni dają radę z taką pracą :)

 4. Cristina 04/06/2018 17:55

  CytujSkomentuj

  Bardzo ciekawa rozmowa z Panią Angelicą Pegani – http://www.sukcesjestkobieta.pl/studium-lidera-angelici-pegani/ Polecam ten wywiad, gdyż jest naprawdę interesujący

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.