ikona1234kosmos3
Karol Pisarski
03/01/2017

Miłość i fascynująca wizja przyszłości

Jak połączyć historię miłosną z fascynującą wizją przyszłości? Odpowiedzią na to pytanie jest książka Margaret Atwood „Oryks i Derkacz”, dzięki której czytelnik może poznać postapokaliptyczną wizję świata

Śmiercionośna zaraza zgładziła ludzkość. Jest jednak ktoś, kto przetrwał tę tragedię. To Yeti, który być może jest ostatnim człowiekiem. Trudno jest mu się pogodzić ze śmiercią swojego najlepszego przyjaciela Derkacza oraz ukochanej ich obu – pięknej Oryks. Nie może sobie poradzić z odpowiedzią na pytanie, które w tej sytuacji wydaje się być najważniejsze – dlaczego świat się rozpadł?

W poszukiwaniu odpowiedzi wyrusza w wędrówkę przez bujny gąszcz, który porasta tereny wielkiego miasta, opustoszałego w wyniku prowadzonych przez potężne korporacje niebezpiecznych, niekontrolowanych eksperymentów z inżynierią genetyczną.

Autorka tej książki, Margaret Atwood, przenosi nas do przyszłości, która wcale nie jest tak daleka jak mogłoby się wydawać. Wiele rzeczy wygląda tam tam bardzo znajomo. Z drugiej jednak strony, niektóre elementy tego świata przekraczają nasze najśmielsze wyobrażenia.

Świetnie panując nad swoim szokującym materiałem, autorka z właściwą sobie przenikliwością i czarnym humorem kreuje przedziwny, a mimo to w pełni wiarygodny świat, zamieszkany przez postacie, które długo jeszcze po zakończeniu lektury żyją w naszych snach. Jedno jest pewne – kto przeczyta „Oryks i Derkacza”, inaczej spojrzy na świat.

Ta książka to też dowód na to, że Margaret Atwood jest u szczytu swoich sił twórczych. To światowej sławy kanadyjska powieściopisarka, poetka, krytyczka literacka, feministka i aktywistka polityczna, wymieniana wśród najpoważniejszych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

Źródło: Prószyński Media

ikona1234kosmos3
ikona1234kosmos3

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.