popkultura_ikona
Redakcja
20/03/2015

Miłość, szyk i złe nawyki w Paryżu

Paryżanki uchodzą za kobiety bardzo piękne, zadbane, szczupłe i wesołe. Kobiety na całym świecie zazdroszczą im kunsztu i elegancji

Aż nagle… stereotypy na temat kobiet mieszkających w Paryżu postanawiają rozwiać: francuska modelka o polskim pochodzeniu Caroline de Maigret, pisarka Anne Berest, dziennikarka i szefowa działu „kultura” francuskiego „Glamour” Andrey Diwan oraz producentka filmowa Sophie Mas. Z wielkim poczuciem humoru w swojej książce wyjaśniają, co tak naprawdę znaczy być współczesną paryżanką.

Paryż kojarzy mi się ze stolicą mody, zabytkami, wieżą Eiffla, dobrą kuchnią i pięknymi kobietami. O tym właśnie jest książka: „Bądź paryżanką gdziekolwiek jesteś”. O modzie, kuchni, kinie i spędzaniu wolnego czasu we Francji. Autorki, cztery przyjaciółki ze szkolnej ławki, zdradzają jak mieszkanki Paryża zachowują się na pierwszej randce, gdzie całują się ze swoimi kochankami, jak wychowują dzieci, co przyrządzają znajomym na kolację, oraz jak i gdzie spędzają niedzielę.

Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Towarzyszyła mi w drodze do pracy, na uczelni w sali wykładowej i tramwaju. Nie nazwałabym jej poradnikiem typu „jak żyć, spełniać marzenia i dążyć do doskonałości”. To zbiór frywolnych notatek i pełnych humoru opowieści. Zawiera przepisy kulinarne i lekcje nakrycia stołu. Porady jak wyglądać naturalnie i co zrobić, by wzbudzić zazdrość w swoim mężczyźnie. Jak spędzić czas po parysku i gdzie robić zakupy. Wbrew pozorom paryżanki nie ubierają się u Prady. Mają swój indywidualny styl, który wypracowują na przestrzeni lat i jemu pozostają wierne. Uwielbiają czerń, długie płaszcze, trencze – to czyni ich styl eleganckim i kunsztownym. Autorki książki nie odpowiadają, więc na pytanie jak żyć, ale jak cieszyć się życiem!
W książce znajdziemy adresy, które warto zapamiętać, filmy, jakie warto obejrzeć i spis książek, jakie warto posiadać. W biblioteczce paryżanki jest dużo książek, o których mówi, że je przeczytała. Powtarza to tak często, że w końcu sama jest w stanie w to uwierzyć.

Autorki swoimi doświadczeniami udowadniają, że paryżanką można być gdziekolwiek się jest. Wbrew pozorom paryżanki nie są rodowitymi Francuzkami, pochodzą często z innych stron świata. Najsłynniejsze paryżanki to cudzoziemki, jak np. Maria Antonina, Jasephie Baker, czy aktorka znana z filmu „Sisi – młoda cesarzowa”, Romy Schneider. Paryżanka to styl życia, kobieta silna i niezależna, ceniąca sobie naturalność. Jak każda ma swoje wady i sekrety. Jest skomplikowana, boryka się ze sprzecznymi uczuciami. Jest szalona i nieprzewidywalna, momentami melancholiczna. Wie, co to niewytłumaczalny smutek i absurdalna nadzieja. Potrafi sama siedzieć w restauracji z nikim nie rozmawiając, po prostu umówić się sama ze sobą. Największą wadą paryżanek jest ich snobizm znany na całym świecie. Potrafią wyjść w samym środku imprezy, nawet, gdy są jej gospodyniami.  Nie znaczy to jednak, że nie można na nich polegać. Paryżanki szczególnie cenią sobie kobiecą przyjaźń. Liczą się ze swoimi siostrami, przyjaciółkami, matkami. Uwielbiają słuchać babcinych rad, szczególnie tych przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Jestem pewna, że każda kobieta znajdzie w sobie coś z zadufanej paryżanki o czułym i romantycznym sercu. Polecam książkę wszystkim kobietom, każda z pewnością znajdzie w niej coś dla siebie. Ja przeczytałam ją jednym tchem zafascynowana życiem w Paryżu.

Bogumiła Chojnowska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Swoja pracę magisterską poświęciła roli kobiet na polskim rynku pracy. Prywatnie miłośniczka mody czerpiąca inspiracje od Anny Dello Rusoo. Kanonem kobiecego piękna jest dla niej Grace Coddington, kobieta, która potrafi godnie się zestarzeć. W Eksmagazynie poruszać będzie tematy związane z kulturą masową.

popkultura_ikona
popkultura_ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.