ikona1234para_seks_zwiazek
Ela Makos
19/09/2016

Miłość zwyciężyła

Miklós i Lili to dwoje młodych ludzi, którzy mierząc się z trudną historią oraz przeciwnościami postanowili być razem. Prawdziwa opowieść o tej trudnej miłości została zawarta w książce „Gorączka o świcie”

Te czasy z pewnością nie były odpowiednie na miłość. Był rok 1945. Do szwedzkiego obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen trafia dwudziestopięcioletni Miklós. W obozie rehabilitacyjnym zostaje po raz drugi skazany na śmierć: jego lekarz daje mu sześć miesięcy życia. Czy to oznacza, że jego świat się kończy? Wiele ma jeszcze do zrobienia. Wypowiada on swojemu losowi wojnę. Wysyła listy do stu siedemnastu Węgierek przebywających w szwedzkich szpitalach, w nadziei na to, że znajdzie miłość swojego życia.

Marzenia tego walecznego chłopaka wkrótce się spełniają. Na jego list odpowiada Lili, którą zupełnie oczarował on swoją charyzmą. „Gorączka o świcie” to zatem opowieść o tym jak silne może być uczucie. Nie są jej straszne nawet wojenne zawirowania i mury obozu.

Pięć lat po premierze książka ta została odkryta przez najważniejsze światowe wydawnictwa. Nowe, poprawione wydanie przetłumaczono już natomiast na dwadzieścia osiem języków. Co więcej, na podstawie powieści nakręcono również film. Autorem tej książki jest Péter Gárdos – syn Lili i Miklósa.

Moi rodzice korespondowali ze sobą przez sześć miesięcy, zanim wzięli ślub. O istnieniu ich listów nie miałem pojęcia przez pięćdziesiąt lat. Po śmierci Ojca, moja Matka dała mi dwa pliczki, jeden przewiązany niebieską, a drugi szkarłatną wstążką. Bardzo długo nosiłem się z zamiarem opisania ich historii – pierwsza wersja powieści powstała dopiero dziesięć lat później. Miałem także wyjątkowe szczęście, że mogłem wyreżyserować opowieść o miłości moich rodziców.

Péter Gárdos

Źródło: Wydawnictwo Czarna Owca

ikona1234para_seks_zwiazek
ikona1234para_seks_zwiazek

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.