naszemiejsce2
magda
22/07/2019

Nasze Miejsce przejmie księgarnie i serca

Czasami potrzeba osoby nieznajomej, żeby ci pokazała to, co powinno być oczywiste, jak daleko odpłynęłaś od tego, kim chcesz by, od tego, co jest dla ciebie dobre, od tego, co jest prawdziwie twoje.

Opis tej książki, z polską premierą w drugiej połowie wakacji, można byłoby zacząć sformułowaniami podobnymi do opisów wielu książek obyczajowych: Suzanne wiedzie na pozór idealne życie, ma przyjaciół, piękny dom, kochającego męża i dzieci.

W rodzinie Blakemore’ów, idealnej z punktu widzenia amerykańskiego społeczeństwa (model 2+2) to faktycznie pozory. On – właściciel dobrze prosperującego przedsiębiorstwa budowalnego, ona – pochodząca z zamożnej rodziny, piękna, inteligentna, zaangażowana w działalność charytatywną.

A jednak pod płaszczykiem spokoju i codziennych sukcesów kryją się niezadowolenie i wciąż narastające konflikty, które nieuchronnie prowadzą rodzinę ku upadkowi. Wszystko zmienia się, gdy Suzanne natrafia na wychudzoną i chorą nastolatkę, która pilnie potrzebuje jej pomocy. Iris jest dzieckiem wychowanym w lesie, z dala od cywilizacji.

Motyw ten przypomina nieco rodzinę z filmu „Captain Fantastic” z Viggo Mortensenem w roli głównej. Wspólnie z żoną wychowuje on dzieci z dala od zgiełku cywilizacji. Ich styl życia wpisuje się w ideologię tak zwanych preppersów. Żyją w lesie, jedzą to, co uda im się upolować, nie chodzą do szkoły, choć są edukowani przez rodziców; uczą się sztuki przetrwania, żyjąc w miłości i wzajemnym szacunku. Iris jest dzieckiem właśnie takich rodziców. Na pobocze drogi trafia jednak po kilkuletnim radzeniu sobie w lesie bez nich.

Suzanne spotykając ją jeszcze nie wie, w jakim stopniu to spotkanie odmieni jej los. Eteryczna i nieobyta ze współczesnym światem Iris przeraża ją i fascynuje jednocześnie. Dziewczyna jest niezależna, niestraszna jej samotność, nie posiadając zbyt wiele, nie odczuwa potrzeby obrastania kolejnymi rzeczami, przez co pozostaje w kontraście ze wszystkim, co reprezentują jej opiekunowie. Teraz Suzanne nie może się powstrzymać od refleksji: czy ma uratować Iris, czy też Iris będzie tą, która uratuje ją samą? Wychowana poza cywilizacją i jej nierzadko tłamszącymi zasadami nastolatka pokazuje Blakemore’om, na czym polega życie w jego surowej i czystej formie.

„Nasze miejsce” autorstwa Sonji Yoerg to kolejna jej publikacja dająca głęboki wgląd w kobiecą psychikę. Nic dziwnego, autorka bestsellerów wcześniej zdobyła doktorat z psychologii biologicznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Dziś jej książki są lekturą obowiązkową dla milionów kobiet i mężczyzn na całym świecie. Bo choć to fikcja, to pouczająca.

Źródło: Burda Media

naszemiejsce2
naszemiejsce2

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 23/07/2019 21:58

    CytujSkomentuj

    Zapowiada się bardzo ciekawie. Póki co, wszystko to, co tu zostało polecone, bardzo mi się podobało. Z przyjemnością sięgnę tez po te pozycje a potem pożyczę mamie bo lubimy podobne książki i często się wymieniamy zakupami z księgarni. Tak wiec na pewno się jej spodoba.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.