ikona1234ksiazka2
Edyta Nowicka
29/03/2017

Niezwykła podróż do Afganistanu

„Nur” to po arabsku i persku światło. „Nur” to też najnowsza książka Moniki Bułaj, dzięki której możemy się przenieść do Afganistanu. Ta podróż sprawi, że poznamy ten kraj nie tylko jako naznaczony wojną, ale przede wszystkim jako pełen mniejszości czy ludzi o wielkich sercach

Afganistan – miejsce naznaczone wojną, w którym uczniowie narażają swoje życie w drodze do szkoły, ale też w którym cudzoziemkę można gościć w meczecie. Pokazuje kraj pełen kontrastów, bogaty kulturowo, ale jednocześnie zasłonięty dla oczu nowych przybyszów. Monika Bułaj, nie chciała poznawać Afganistanu jako reporter w hełmie, a dzięki bliskości zaczęła rozumieć ten zupełnie inny, od naszego, świat. W książce poznamy historie wielu mniejszości m.in. Wachów, którzy mieszkają w najbardziej odizolowanej dolinie kraju, losy kobiet, które codziennie walczą o prawo do edukacji i odwiedzimy gwarne ulice Kabulu.

Dzięki autorce poznajemy również historię Afganistanu ostatnich lat. Wojny ze związkiem radzieckim, działań amerykańskiego wojska po 2001 roku, ale i mniej znane okresy np. „inwazje” hipisów a latach sześćdziesiątych oraz fascynację poetów bezkresnymi krajobrazami.

„Nur. Zapiski Afgańskie” można potraktować również jako unikatowy album, dzięki któremu poznamy życie zwykłych ludzi mieszkających w państwie nadal ogarniętym chaosem. Niezwykle plastyczne ujęcia pozwalają nam, choć na chwilę, znaleźć się wśród położnych, koczowników, pracowników fabryk, biedoty.

„Podróżując wzdłuż i wszerz Afganistanu, zawsze otrzymywałam więcej, niż dawałam, jakby Afgańczycy mieli na zbyciu duszę, w nadmiarze, za zapas, nieograniczone zapasy, wagony dusz” – zauważa autorka.

Książka ma premierę 29 marca 2017 r.

Źródło: Burda Książki

ikona1234ksiazka2
ikona1234ksiazka2

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.