ikona1234ksiazka_biblioteka
Ela Makos
16/08/2016

Przybornik pełen inteligentnego humoru

„Przybornik inteligentnego humoru” zyskał kolejną część. Tworzą go dwa tomy, z których wygląda Pan B. z Kabaretu Starszych Panów, a więc Jeremi Przybora

Przybornik ma być czymś, co znajduje się obok zawsze wtedy, gdy kładziemy się spać i kiedy wstajemy. Ma być źródłem inspiracji i uśmiechu, którym można zmieniać świat na lepszy. Miłośnicy Przybory mają powód do radości. Niemal wszystkie dzieła tego autora znajdują się bowiem w tomach zatytułowanych „Dzieła (niemal) wszystkie”. Dzięki temu nie trzeba już będzie wybierać np. pomiędzy „Sułtanem” a „Balladą z trupem”. Oprócz tych utworów w drugim tomie znalazł się m.in. cykl Divertimento, sztuka Balladyna ’68 czy Autoportret z piosenką.

W tej odsłonie „Dzieła (niemal) wszystkie” gromadzą (niemal) wszystkie utwory teatralne Przybory, (niemal) wszystkie teksty prozatorskie, nieznane dotąd piosenki, a ponadto cenne i celne podsumowanie jego twórczości pióra K.T. Toeplitza.

Te dzieła dopełniają literacki portret mistrza polszczyzny, twórcy nieprawdopodobnych światów, które swoją elegancją nawiązywały do czasów przedwojennych. Wszystkie jednak komentowały rzeczywistość powojenną – tak dalece powojenną, że pozostają aktualne do dzisiaj.

Autor, a więc słynny Pan B. z Kabaretu Starszych Panów, dzieli się z czytelnikami swoim dobrym humorem i zaprasza w podróż po swoich utworach. Jego wyobraźnia już sprawdziła się w wielu kwestiach. Pomogła bowiem przetrwać m.in. czasy PRL-u, w których to przenosiła Polaków do świata równoległego, świata życzliwości i ciepłych barw, a dziś zachwyt wzbudza jej poetycki rozmach, niepowtarzalne poczucie humoru i purnonsensowy charakterek.

Premiera książki „Dzieła (niemal) wszystkie”  planowana jest na 14 września.

Źródło: Wydawnictwo ZNAK

ikona1234ksiazka_biblioteka
ikona1234ksiazka_biblioteka

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.