maj2015-kobieta7-ikona-123
Ela Makos
26/01/2016

Rachunek za szczęście

Zastanawiasz się czasami jak duże szczęście masz w życiu? Co gdyby tak pewnego dnia przysłano za nie rachunek? Istnieje jednak ktoś, kto faktycznie musi dokonać takiej zapłaty

Jeżeli lubisz błyskotliwy, a nawet absurdalny humor to najwyższy czas sięgnąć po nową książkę Jonasa Karlssona pt. „Rachunek”, która to pojawi się w księgarniach już 3 lutego. Główny bohater staje tam bowiem w obliczu niezwykle dziwnej sytuacji. Oto musi zapłacić za wszystko to, co w jego życiu było dobre. Któż mógł wymyślić taką opłatę? Specjalnie w tym celu powołany Urząd. Na fakturze jawi się natomiast napis: „ZA WSZELKIE PRZEŻYTE SZCZĘŚCIE I DOZNANIA OSOBISTE”.

Outsider, którym niewątpliwie jest główny bohater nie może jednak zrozumieć, dlaczego kwota na rachunku jest aż tak wysoka. Jego znajomi muszą zapłacić o wiele mniej. A on? Nie wyróżnia się niczym szczególnym, ma przeciętne życie. Nie uważa, że ma jakieś specjale szczęście i nie oczekuje diametralnej zmiany dotychczasowego trybu. Skąd zatem taka cena? Musi być w tym coś, co świadczy o stanowczo większym ilorazie szczęścia niż ma to miejsce u innych.  Czas rozwikłać tę zagadkę razem z nim!

Autor daje nam możliwość rozważenia wielu kwestii związanych z życiem i postrzeganiem otaczającego świata, a równocześnie pozwala śmiać się w głos podczas zetknięcia się z każdą kolejną stroną. Książka Jonasa Karlssona to taki prowokator, który wprowadza do dyskusji absurdy współczesności, a także przywołuje na myśl Orwella i Kafkę.

Tym, którzy mieli okazję już zapoznać się z powieścią, przypadła ona do gustu. Trudno się temu dziwić. Została w końcu stworzona przez pisarza, którego debiutancki zbiór opowiadań zyskał status jednej z najlepszych książek szwedzkich w 2007 roku.

Źródło: Znak Literanova

maj2015-kobieta7-ikona-123
maj2015-kobieta7-ikona-123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.