Planeta Ziemia_okładka
Redakcja
18/12/2014

Tajemnicy planety Ziemii

Ziemia ma ponad 4,5 miliarda lat, a jej historia jest bardzo bogata i ciekawa. W książce „Planeta Ziemia. Geologia dla dzieci i młodzieży” Dorota Bednarek odpowiada na pytania małych naukowców oraz odkrywa przed nimi zagadki wnętrza i krajobrazu naszej planety. Tytuł ukazał się 15 grudnia nakładem Wydawnictwa Burda Książki

Każde dziecko w pewnym wieku bawi się w piaskownicy, nie wiedząc nawet, że badają sypkie skały osadowe – piasek. Geolodzy podtrzymują tę pasję w dorosłym życiu. Badają wnętrze Ziemi i odkrywają, jak powstały góry, wulkany, doliny i jeziora. Cierpliwie poszukują skał oraz znajdujących się w nich skamieniałych roślin i zwierząt, by na podstawie tych wyjątkowych pamiątek z przeszłości odtworzyć historię Matki Ziemi. Wiedza geologiczna pozwala również przewidywać, gdzie warto szukać ukrytych skarbów: metali, soli, złota, drogocennych kamieni, a także węgla czy ropy naftowej, czyli surowców, bez których cywilizacja nie mogłaby istnieć.

Dorota Bednarek w prosty i zrozumiały sposób przedstawia dzieciakom wiele ciekawych informacji. Ery paleozoiczną, mezozoiczną i kenozoiczną porównuje do przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum. Opowiada o warstwach Ziemi, wyjaśnia, czy planeta złożona jest z klocków i dlaczego jej wewnętrzna budowa przypomina jajko. Czytelnicy dowiedzą się, jak wyglądają różne minerały, w jaki sposób powstały kontynenty i oceany, dlaczego wulkany wybuchają oraz jak Ziemia dba o swój wygląd zewnętrzny.  Autorka przeprowadza młodych miłośników geologii przez wszystkie etapy istnienia planety – od czasów, gdy jej powierzchnia była roztopiona od gorąca, przez utworzenie twardej skorupy, eksplozję życia i podbicie lądów przez żywe stworzenia, erę dinozaurów, chłodną epokę ssaków i ptaków oraz pojawienie się człowieka. Po każdej części książki czytelnik może sprawdzić swoją wiedzę w specjalnym quizie.

Planeta Ziemia_okładka
Planeta Ziemia_okładka

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.