czynnik-diabła-600
karolina
18/11/2019

Tajemnicze zło w międzywojennej Pradze

Pisarz Craig Russell zaprasza na wciągającą i mroczną podróż po Pradze lat 30., gdzie największy strach wzbudza nie tyle rosnący w siłę nazizm, co kolejny seryjny morderca. Trzymająca w napięciu powieść nie pozwoli zasnąć ani oderwać wzroku!

Praga, rok 1935. Młody psychiatra Viktor Kosárek, były student Carla Gustava Junga, przybywa do otoczonego mroczną sławą zakładu dla obłąkanych Hrad Orlu. Wyposażona w nowoczesny sprzęt placówka znajduje się w zamku przez wieki obrosłym ponurymi legendami. Zamknięto tam sześcioro najokrutniejszych morderców w kraju: Drwala, Klauna, Kolekcjonera Szkła, Wegetariankę, Skiomantę i Demona.

Kosárek zamierza wykorzystać najnowsze osiągnięcia techniki, aby wyizolować u nich archetypiczny składnik osobowości odpowiedzialny za czynienie zła – tak zwany czynnik diabła. Gdy tylko zaczyna odkrywać ich zdumiewające tajemnice, natrafia na łączący całą szóstkę zatrważający wspólny element.

W tym samym czasie mieszkańców Pragi ogarnia przerażenie – w jej ciemnych zaułkach grasuje bowiem nieuchwytny morderca. Policyjny śledczy Lukáš Smolák, desperacko usiłujący złapać sprawcę, przez gazety nazwanego Skórzanym Fartuchem, zauważa podobieństwo między nim a działającym przed półwieczem w Londynie Kubą Rozpruwaczem.

Smolák zwraca się po pomoc do lekarzy w Hradzie Orlu, mających doświadczenie z psychotycznymi kryminalnymi umysłami. Zachodzi obawa, że Skórzany Fartuch może mieć jakieś związek z szóstką zamkniętych w zakładzie pacjentów.

Zanurzona w międzywojennej rzeczywistości Europy Środkowej i osadzona w cieniu gęstniejącego za czeską granicą nazistowskiego mroku stylowo napisana, doskonale skonstruowana, bogato zobrazowana powieść jest wspaniałą rozrywką. Nie sposób się od niej oderwać.

Źródło: Prószyński i S-ka

czynnik-diabła-600
czynnik-diabła-600

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 18/11/2019 23:44

    CytujSkomentuj

    A książki z tej tematyki to bardzo lubię i z przyjemnością poczytam coś, czego nie znam. Wiadomo, takiego filmu bym nie obejrzała ale ksiazka to co innego. Jeśli ktos z Warszawy to po przeczytaniu mogę pożyczyć :)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.