ikona1234pejzaz_podroz
Edyta Nowicka
14/11/2016

Tam mieszkam, czyli o życiu poza granicami kraju

Życie bywa przewrotne, a my nie możemy mieć pewności, gdzie znajdziemy się za pięć lub dziesięć lat. Może się okazać, że naszym domem będzie kraj znajdujący się na drugim krańcu świata. Kraj, do którego będziemy wracać z myślą „Tam mieszkam”

Każdego roku kolejni Polacy decydują się opuścić kraj, aby rozpocząć nowe życie w zupełnie innym zakątku świata. Choć najczęściej są to bliskie nam Niemcy lub Wielka Brytania to naszych rodaków nie brakuje również w USA, RPA, Kolumbii, Grecji, Wietnamie, Katarze, Chorwacji, Indonezji czy w dalekim Hongkongu. Przyszedł zatem czas na książkę, która pozwoli nam się nieco zbliżyć do ludzi, którzy są poza granicami kraju, a nawet kontynentu. Publikacja „Tam mieszkam.” Malwiny Wrotniak to idealny sposób na to, aby poznać ich historie i choć przez moment dotknąć tego, z czym muszą się oni borykać na co dzień.

Ta książka to piętnaście historii osób, które w różnym czasie i z różnych powodów zdecydowały o przeprowadzce z Polski za granicę. Mieszkają w czternastu krajach na pięciu różnych kontynentach. Nie wszyscy chcą nazywać siebie emigrantami, niektórzy usiłują żyć na dwa domy, jeszcze inni zmieniają swoje zagraniczne miejsca zamieszkania na kolejne. To rozmowy o korzystaniu z ryzykownych zawodowych okazji, porzucaniu przeszłości dla nowej miłości, poświęcaniu własnej kariery w imię planów partnera, realizacji marzeń z dzieciństwa, podróżach, z których się już nie wraca. To kilkanaście różnych gospodarek, społeczeństw, rynków pracy, o wiele więcej stereotypów, obyczajów, porad, ostrzeżeń, blasków i cieni życia w innych krajach.

„Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą” Malwiny Wrotniak to przede wszystkim zbiór pozornie prozaicznych dylematów, które okazują się być ważne w nowej rzeczywistości. Za co trzeba tam płacić więcej, a co kosztuje mniej? Jakie są szanse na własne mieszkanie, czy łatwo o pracę i czego nie pisze się w turystycznych przewodnikach? Wśród rozmówców znaleźli się m.in. Alina Dragan, Dagmara Domińczyk czy Janusz Leon Wiśniewski.

Źródło: Wydawnictwo MARGINESY

ikona1234pejzaz_podroz
ikona1234pejzaz_podroz

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.