kobieta31_ikona123_2014
Edyta Nowicka
26/01/2017

Tango, które kradnie serca

Tango niesie za sobą wiele emocji, porywa, kradnie serca i odmienia losy. Ci, którzy jeszcze się o tym nie przekonali powinni przeczytać książkę Caroliny de Robertis zatytułowaną „Bogowie tanga”. To liryczna, ale i przenikająca czytelnika opowieść o młodej kobiecie, która zakochuje się w tangu

Ta opowieść mogła mieć zupełnie inne zakończenie. Wszytko zaczęło się bowiem od przeprowadzki. W lutym 1913 roku siedemnastoletnia Leda bierze małą walizkę, futerał ze skrzypcami ojca i opuszcza swoją rodzinną wioskę. Jedzie do świeżo poślubionego (na papierze) męża i nowego domu w Argentynie. W Buenos Aires okazuje się, że jej mąż został zamordowany, a ją czeka życie w starej kamienicy, bez rodziny i przyjaciół, na skraju nędzy.

Prawie natychmiast po przybyciu do Buenos Aires Leda zostaje uwiedziona przez muzykę, którą nieustannie pulsuje miasto: zakochuje się w tangu, zrodzonym z głosów biednych imigrantów, skandalicznym tańcu z burdeli i owianych złą sławą kabaretów. W tej sytuacji Leda postanawia zrealizować swoje wielkie marzenie – zostanie mistrzynią gry na skrzypcach. Z drugiej strony ma jednak świadomość, że nigdy nie będzie mogła występować jako kobieta. Obcina włosy, bandażuje piersi i staje się Dantem, młodym mężczyzną, który dołącza do grupy muzyków grających tango  i próbujących podbić salony socjety.

Z czasem ta granica pomiędzy Ledą i Dantem zaczyna się jednak zacierać. Rozkwitają natomiast pragnienia Ledy. Zagrożą one jednak nie tylko jej karierze muzycznej, ale i życiu.

Autorką tej niebanalnej historii jest Carolina de Robertis, której książki przetłumaczono już na 17 języków. Wiele magazynów okrzyknęło je też książkami roku. Urodziła się w Urugwaju, ale wychowała w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Kalifornii. Przez 10 lat pracowała w organizacji zajmującej się prawami kobiet, gdzie zajmowała się wieloma zagadnieniami, od opieki nad ofiarami gwałtów, na imigrantkach skończywszy. Obecnie mieszka w Oakland, gdzie pracuje nad czwartą powieścią.

Źródło: Wydawnictwo ALBATROS

kobieta31_ikona123_2014
kobieta31_ikona123_2014

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.