wszyscy-kłamią
karolina
06/11/2019

Wszyscy kłamią… i co dalej?

Serum prawdy – niepotrzebne, konfesjonały – do lamusa, wykrywacze kłamstw – na śmietnik historii! Jest jedno miejsce, gdzie ludzie są – przynajmniej na ogół – absolutnie szczerzy: okno wyszukiwarki.

Seth Stephens-Davidowitz, filozof i doktor ekonomii, były pracownik Google’a, przeanalizował dane z wyszukiwań internetowych dotyczących między innymi rasizmu, depresji, wykorzystywania nieletnich, poczucia humoru czy preferencji seksualnych. Owocem tych badań jest książka Wszyscy kłamią – bestseller „New York Timesa” i „Wall Street Journal”, Książka Roku według „The Economist” i „Business Insider”.

 • Jak często ludzie NAPRAWDĘ uprawiają seks?
 • Co należy mówić na pierwszej randce, żeby nie stracić szans na drugą?
 • Ilu naprawdę jest rasistów w Ameryce?
 • Czy Freud ściemniał?
 • Czy rodzice inaczej traktują synów, a inaczej córki?
 • Jaki procent mężczyzn to geje?

Znaczna część z tego, co dotychczas myśleliśmy o ludziach, to fałsz, twierdzi Stephens-Davidowitz. Powód? Ludzie kłamią – w kwestionariuszach i rozmowach. Okłamują przyjaciół, kochanków, lekarzy i samych siebie.

Dziś nie musimy już jednak opierać się wyłącznie na deklaracjach ankietowanych. Dane z Internetu – ślady informacji, które miliardy ludzi zostawiają w Google, mediach społecznościowych, serwisach randkowych, a nawet na stronach pornograficznych – wreszcie pokazują nagą prawdę. Możemy teraz dowiedzieć się, co ludzie naprawdę myślą i czego pragną.

Wnioski? Mogą rozśmieszyć, zszokować albo głęboko zaniepokoić. Z całą pewnością jednak skłonią do refleksji nad tym, kim jest człowiek początku XXI wieku.

Źródło: Wydawnictwo Literackie

wszyscy-kłamią
wszyscy-kłamią

Komentarze Dodaj komentarz (1)

 1. Dagmara 06/11/2019 21:37

  CytujSkomentuj

  Zapowiada się bardzo ciekawa lektura, chętnie kupię jak trafi do mojej ulubionej księgarni :) ktoś kiedyś powiedział: mów zawsze prawdę, wtedy nie będziesz musiał pamiętać, co komu i o kim mówiłeś ;) zgadzam się.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.