ludzie_123ikonanowe_2015_00
Ela Makos
27/01/2016

Życie po klinice psychiatrycznej

Trylogia Grażyny Jagielskiej stanowi zbiór przejmujących obrazów, traumatycznych wspomnień i emocji. Wszystko to na tle kliniki psychiatrycznej, o której autorka wie naprawdę dużo

W chwili, kiedy ukazuje się trzecia i ostatnia część cyklu Grażyny Jagielskiej Ona wraca na dobre. Podróż psychoterapeutyczna, powstaje film fabularny pod tytułem 53 wojny, będący ekranizacją dwóch wcześniejszych książek autorki. Książki Miłość z kamienia i Anioły jedzą trzy razy dziennie to pozycje, które cenią nie tylko zaciekawieni czytelnicy, ale także najlepsi producenci filmowi w kraju. Tytuły te stanowią furtkę za którą czeka nas opis życia żony korespondenta wojennego. Taki, który nie pozostawia złudzeń i pozwala wniknąć w ten temat bez reszty.

Z kolei w filmową podróż w głąb psychiki kobiety, która z powodu traumatycznych doświadczeń trafiła do zakładu psychiatrycznego, zamierza nas zabrać Ewa Bukowska – znana, ceniona reżyserka i scenarzystka. Film wyprodukuje natomiast Wojciech Kabarowski, który ma na swoim koncie takie filmy jak Sala samobójców czy Jesteś Bogiem.

Premiera filmu 53 wojny, zaplanowana jest na drugą połowę roku 2016. Czym będzie ta produkcja? Przede wszystkim zetknięciem się z prześladującym lękiem, traumatycznymi doświadczeniami, prawdziwymi emocjami i całym procesem leczenia się w klinice psychiatrycznej.
Ostatnia z trzech książek nosi tytuł Ona wraca na dobre. Podróż terapeutyczna Jest ona dopełnieniem całego cyklu Grażyny Jagielskiej. Bez niej również zrozumienie historii małżeństwa autorki z Wojciechem Jagielskim nie byłoby możliwe.
W tej części autorka zwraca szczególną uwagę na czas po zakończeniu terapii. To ten moment, w którym trzeba ruszyć naprzód w walce o samego siebie i na nowo poczuć się szczęśliwym. Choć wcale nie jest to proste.

O tym jak ważnych i poruszających tematów dotyka autorka świadczy także kilka spektakli (m.in.  Jak umierają słonie czy Kamienie). Ich fabuły oparte są właśnie na doświadczeniach i emocjach zawartych we wspomnianych książkach. Może to tylko potwierdzać fakt, że Grażyna Jagielska zamknęła w nich prawdę, która porusza.

Źródło: Wydawnictwo Znak

ludzie_123ikonanowe_2015_00
ludzie_123ikonanowe_2015_00

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.