chcemy być nowoceśni_ikona
Lubomir Tomaszewski, serwis do kawy „Ina”, 1962-63
Monika Mista
23/03/2011

Polski design lat 1955 – 1968

„Chcemy być nowocześni. Polski design 1955–1968 z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie” to wystawa trwająca do 17 kwietnia 2011 r. Pokazuje ona jeden z najciekawszych okresów w polskim wzornictwie, architekturze wnętrz i sztuce użytkowej. Obejmuje prezentacje modeli i prototypów, jak również ich realizacje przemysłowe

Celem wystawy jest ukazanie polskiego designu lat 1955 – 1968 i jego specyficznego stylu, nazywanego często stylem form organicznych. Po odejściu od doktryny realizmu socjalistycznego najbardziej pożądaną cechą dzieła sztuki i najważniejszym pojęciem stała się nowoczesność. We wzornictwie pojawiły się wówczas formy o miękkich, asymetrycznych konturach przypominające świat oglądany pod mikroskopem. Kolejnym ważnym odniesieniem dla designerów była sztuka abstrakcyjna, która znalazła swoje odzwierciedlenie w dekoracjach ceramiki, deseniach tkanin, architekturze wnętrz. W tym czasie rozpoczął się też proces kształtowania zawodu projektanta i definiowania wzornictwa jako odrębnej dziedziny plastyki.

Na wystawie zaprezentowane zostanie ok. 180 przedmiotów, m.in. meble, tkaniny, ceramika, szkło i plakaty. Abstrakcyjne desenie geometryczne i niegeometryczne widnieją na tkaninach drukowanych, a także w unikatowej ceramice z tzw. szkoły sopockiej i wrocławskiej, której niejednolite szkliwa naciekowe przywodzą na myśl grubo kładzione farby na obrazach.

Szczegóły na www.mnw.art.pl.

chcemy być nowoceśni_ikona
chcemy być nowoceśni_ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.