ikona123facet_praca1
Ela Makos
05/07/2016

Inteligentna wystawa

Już od 2 lipca we Wrocławiu można oglądać wystawę inspirowaną… inteligencją. W Narodowym Forum Muzyki zagościło ponad 180 prac wykonanych przez trzydziestu wrocławskich artystów. Dlaczego zdecydowano się na taką ekspozycję?

Wrocław to szczególny punkt na artystycznej mapie Europy. To właśnie tam, w 1961 r. powstała Szkoła Wrocławska, która z czasem stała się Grupą Wrocławską. Już wtedy widoczna była odrębność tego miejsca. Zupełnie inne środowisko plastyczne tego terenu otwierało natomiast drzwi do szerszych prezentacji w całej Polsce. Właściwie do 1978 r. można było oglądać organizowane przez tę grupę wystawy. Cieszyły się one spora popularnością.

Dzisiaj, w okresie globalizacji i unifikacji, wrocławscy artyści ponownie starają się zdefiniować miejsca, w których żyją i tworzą. Odkrywając na nowo tożsamość miasta, nawiązują do artystycznych i naukowych tradycji miejsca, czerpią z wyjątkowego twórczego klimatu Wrocławia, wyłamując się z postępującego ujednolicenia. Stąd też wystawa SZTUKA SZUKA IQ. ARTYŚCI WROCŁAWIA. Inspiracją do przygotowania tej wystawy była, dla kuratorki Ewy Kraszewskiej, inteligencja. Motyw ten nie jest przypadkowy, ponieważ właśnie we Wrocławiu, 104 lata temu prof. William Stern stworzył wskaźnik IQ. Stern, ceniony w tamtym czasie podobnie jak Zygmunt Freud, Carl Jung czy Edyta Stein, przez lata był pomijany ze względu na swoje żydowskie pochodzenie. Dopiero od niedawna wszedł do oficjalnego kanonu nauki.

Ta wystawa, którą można oglądać w Narodowym Forum Muzyki w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, to sposób na podkreślenie niezwykłej idei Sterna. Stanowi ona również opowieść o tym, że dobra sztuka może być inteligentna i że warto nią grać o wizerunek i przyszłość miasta. Część dzieł pochodzi z kolekcji prywatnej, następne z pracowni artystów, a jeszcze inne z Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Niektóre dzieła zostały wykonane specjalnie z myślą o wystawie.

Wystawę można oglądać od 2 lipca do 11 września 2016 r.

Źródło: OWL PR

ikona123facet_praca1
ikona123facet_praca1

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.