stroje z epoki
Zoabzcyś stoje z poprzedniej epoki to nie lada atrakcja / fot. ze zbiorów Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznanu
magda
17/09/2010

Jak ubierano się 200 lat temu

W Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu można podziwiać wystawę „Dwa stulecia w modzie”. Prezentują się na niej stroje i akcesoria od drugiej połowy XVIII wieku do drugiej połowy XX wieku

Wystawa prezentuje przede wszystkim suknie, ale także ubiory męskie i nieodłączną dla mody biżuterię, akcesoria stroju i figurki porcelanowe „ilustrujące” oblicza mody.

Ramy czasowe tej rewii mody tworzy dworska caraco z czasów Marii Antoniny oraz malowana spódnica na sztywnej halce i płaszcz ortalionowy w pepitkę à la Coco Chanel, kultowe dla nowoczesności 2 połowy XX wieku.

Pokazane są kreacje ślubne, wieczorowe, balowe, wizytowe i ubiory wyjściowe. Obok toalet z nieznanych pracowni są sygnowane egzemplarze, jak wytworna toaleta wieczorowa wytwórni londyńskiej Kleinret`s, unikatowy płaszcz wieczorowy ze skórzaną torebką z Domu Mody Braci Jabłkowskich w Warszawie, czy haftowany złotem frak Stanisława Sławskiego, szambelana papieskiego wykonany w czołowym polskim Domu Mód Bogusław Herse w Warszawie.

Duży wybór biżuterii tworzą wyroby wielu znanych firm jubilerskich i złotniczych polskich i europejskich. Obok biżuterii i utensyliów dla dam, złotych i srebrnych pierścionków, bransolet, wisiorków, uwagę zwracają srebrne zegarki frakowe bądź znakomity zestaw papierośnic o wyrafinowanej dekoracji w stylu art deco.

Wielobarwne, atrakcyjne tematycznie ale nade wszystko plastycznie dopełnienie tej rewii mody stanowi kolekcja figurek porcelanowych wykonanych w czołowych wytwórniach europejskich, jak Miśnia, Hoechst, Rosenthal, Kopenhaga czy znana z wyrobu figurek polska wytwórnia w Pacykowie.
Wiele eksponowanych obiektów pochodzi z darów od osób prywatnych, głównie z Poznania, jak też w przypadku sreber, – z daru na Fundusz Obrony Narodowej.

źródło: Muzeum Narodowe w Poznaniu

stroje z epoki
stroje z epoki

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.