Mona-lisa-600
magda
29/10/2019

Mona Lisa w trzech wymiarach

Obok najsłynniejszego obrazu świata nie da się przejść obojętnie, ale czasami przejść dosłownie się nie da – takie tłumy przewijają się przez Luwr. Na 500. rocznicę śmierci Leonarda da Vinci paryskie muzeum przygotowało coś specjalnego, dającego każdemu dostęp do wielkiego dzieła.

O legendarnej Giocondzie od wczesnych lat uczymy się w szkołach, a później towarzyszy nam w kulturze popularnej. Ale kiedy wreszcie pojawiamy się w Luwrze… okazuje się, że obraz jest niewielki, chroniony grubą szybą i zawsze otoczony wianuszkiem turystów, przez co trudno nacieszyć nim oko tak, jak na to zasługuje.

Dlatego paryska Mona Lisa dziś dostępna jest nie tylko na płótnie, a nawet nie tylko w Paryżu. Muzeum w Luwrze podjęło się współpracy z HTC Vive Arts, by ożywić sam obraz i jego bohaterkę, odsłonić kontekst przestrzenny i urzeczywistnić całość.

– Ogólne wrażenie dosłownie otworzy oczy zwiedzających na Giocondę, na Mona Lisę. I może też otworzy umysły. Trudno przecież oglądać najsłynniejszy obraz świata. Co widzę, gdy patrzę na Mona Lisę? Wirtualna rzeczywistość pomoże zrozumieć, co kryje się za szkłem – tłumaczy Dominique de Font-Reaulx, dyrektorka interpretacji i programowania kulturowego Muzeum w Luwrze.

Dzięki wirtualnej rzeczywistości znikają tłumy dookoła, jest tylko odbiorca i dzieło sztuki. Z dzieła, dzięki podczerwieni, promieniom rentgena i analizie kątów załamania światła, wyłania się trójwymiarowa postać legendarnej modelki, która porusza się i nabiera kształtu. Podobnie jest z tłem, a także nieznanym powszechnie bliskim planem, miejscem pozowania. Oczywiście taka wizualizacja ogranicza pole interpretacji obrazu, jednak z drugiej strony pomaga go wytłumaczyć, nawet jeśli wiele elementów opiera się na dedukcji.

Zwiedzający mają do wyboru dwa sposoby cieszenia się nowym, wirtualnym odbiorem Mona Lisy. Pierwszy to skorzystanie z gogli VR w specjalnie wydzielonej sali muzeum, gdzie zainstalowano 12 zestawów. Będą dostępne do 24 lutego. Drugi to pobranie ekspozycji „Mona Lisa – za szkłem” za darmo z Viveportu. Warunkiem skorzystania z trójwymiarowej ekspozycji jest posiadanie gogli VR.

Mona-lisa-600
Mona-lisa-600

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 30/10/2019 21:58

    CytujSkomentuj

    Niesamowita wiadomość. Szkoda ze się póki co nie wybieram do Luwru ;) ale gdybym tylko miała taka możliwość to już bym tam dawno była. Cudowny pomysł.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.