Mariusz Tarkawian - z archiwum MOCAku
Mariusz Tarkawian - z archiwum MOCAku
Karol Pisarski
29/05/2018

Prestiżowa nagroda dla młodych polskich artystów

Po 7 latach Fundacja Vordemberge-Gildewart znów nagrodzi polskiego artystę wysoką nagrodą pieniężną.

Coroczny konkurs stypendialny Fundacji Vordemberge-Gildewart odbywa się w różnych krajach. W 2011 roku MOCAK zorganizował jego pierwszą polską edycję, w której udział wzięło 15 twórców. Ich prace zostały zaprezentowane na wystawie Nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart. Spośród nich międzynarodowe jury, powołane przez Radę Fundacji, wyłoniło troje laureatów: I nagrodę (20 tysięcy franków szwajcarskich) otrzymała Anna Okrasko, wyróżnienia (po 10 tysięcy franków szwajcarskich) – Róża Litwa i Jan Dziaczkowski.

Po kilku latach starań MOCAK został zaproszony do przygotowania kolejnej edycji konkursu stypendialnego. Aby dokonać jak najobiektywniejszego wyboru, skierowaliśmy prośbę o zarekomendowanie najciekawszych młodych twórców do najważniejszych instytucji prezentujących sztukę współczesną w Polsce. Były to: Galeria Arsenał w Białymstoku, Galeria Bielska BWA, Galeria Kronika w Bytomiu, Gdańska Galeria Miejska, BWA Katowice, Bunkier Sztuki w Krakowie, Galeria Labirynt w Lublinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Arsenał w Poznaniu, Trafostacja Sztuki w Szczecinie, BWA Tarnów, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, BWA Wrocław, Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu i BWA Zielona Góra. Do wystawy Nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart 2018 zakwalifikowanych zostało 16 artystów. Ich prace wezmą udział w konkursie, a 27 czerwca 2018 roku międzynarodowe jury powołane przez Fundację wyłoni laureatów.

Fundacja Vordemberge-Gildewart rozpoczęła działalność w 1981 roku zgodnie z ostatnia wolą Ilse Vordemberge-Ledy, żony Friedricha Vordembergego-Gildewarta, z którym spędziła wiele lat. Celem statutowym tej instytucji jest wspieranie artystów, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Jury przyznaje wybranemu twórcy nagrodę wystarczającą na pokrycie kosztów działalności artystycznej przez okres około dwóch lat. Zadaniem kuratora zaproszonego przez Fundację jest zorganizowanie wystawy wybranych artystów oraz zaprezentowanie portfolio każdego z nich.

Prace konkursowe będzie można oglądać w MOCAK-u do 23 września 2018.

Tytuł wystawy: Nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart 2018
Artyści: Przemek Branas, Maciej Cholewa, Małgorzata Goliszewska, Natalia Janus-Malewska, Ewa Juszkiewicz, Adrian Kolarczyk, Daniel Koniusz, Sebastian Krok, Kamil Kukla, Agata Kus, Magdalena Lazar, Diana Lelonek, Honorata Martin, Agnieszka Polska, Maciej Salamon, Jana Shostak
Współorganizator: Fundacja Vordemberge-Gildewart, Szwajcaria
Kurator: Delfina Jałowik
Koordynator: Mateusz Grymek
Miejsce: Galeria Beta
Otwarcie wystawy: 28.6.2018
Czas trwania wystawy: 29.6–23.9.2018

Mariusz Tarkawian - z archiwum MOCAku
Mariusz Tarkawian - z archiwum MOCAku

Komentarze Dodaj komentarz (2)

  1. Magda92 29/05/2018 17:38

    CytujSkomentuj

    Cudowny jest Mocak! To takie miejsce w Krakowie, gdzie naprawdę można poobcować ze sztuką i poczuć się jak w domu. Owszem, trafiają im się wystawy z czapy zupełnie, których kompletnie nie kupuję, jednak większość ekspozycji jest jak najbardziej warta uwagi. Plus spacer po Zabłociu w takie upalne popołudnie – cudo!

  2. Sebastian 30/05/2018 06:22

    CytujSkomentuj

    Bardzo dobrze, że ten konkurs dzieje się ponownie w Polsce, w Krakowie i w Mocaku. To pokazuje, że nasza młoda sztuka liczy się, nawet bardziej chyba poza granicami kraju niż u nas. Gratulacje dla Mocakowej ekipy :)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.