teatr wielki w Poznaniu
Teatr Wielki w Poznaniu / fot. materiały teatru
karolina
04/08/2010

Jan A. P. Kaczmarek komponuje gong

Kompozytor, laureat Oskara za muzykę do filmu „Marzyciel”, Jan A.P. Kaczmarek pracuje nad skomponowaniem gongu dla poznańskiego Teatru Wielkiego. Dzieło będzie miało swoją premierę we wrześniu

Nowy gong ma być prezentem artysty z okazji stulecia istnienia poznańskiego teatru. Jak powiedział PAP kompozytor, przygotowywany gong nie będzie tradycyjnym, mechanicznym gongiem występującym zazwyczaj w teatrach.

Będzie to prawdopodobnie pierwszy taki gong w Polsce i niewykluczone, że pierwszy na świecie. Jak przyznał twórca, nie jest mu znana tradycja komponowania gongów przez znanych kompozytorów w jakimkolwiek kraju. – To będą akordy grane przez orkiestrę, będą miały tylko tyle wspólnego z tradycją, że nie będą zbyt intensywne ani zbyt rozbudowane – twierdzi Kaczmarek. Jak zdradził, prezent dla teatru będzie się składał prawdopodobnie z kompletu kilku gongów.

- One będą progresywne, potrzebny jest więcej niż jeden gong. Pierwszy informuje, że jesteśmy jeszcze jakiś czas przed rozpoczęciem spektaklu czy aktu, później jest drugi, dający znać, że jesteśmy już blisko a być może i trzeci, że jesteśmy bardzo blisko rozpoczęcia. Tradycyjny gong ma ok. 5 sekund, jest podstawowy dźwięk, a potem jest jeszcze wybrzmienie. Tak będzie też i u mnie – wyjaśnia.

- Wyobrażam sobie, że pierwszy gong to będzie akord smyczkowej orkiestry con sordino, czyli smyczków z tłumikami, bardzo łagodnych. To będzie pierwsza, subtelna informacja i zaproszenie do sali. W następnych prawdopodobnie będą dochodziły kolejne elementy. Może zdecyduję się na chór mormorando a potem na instrument solowy – dodaje.

Teatr pozostawia Kaczmarkowi wolną rękę, co do brzmienia gongu. – Na tym polega cała przyjemność tego eksperymentu, że teatr jest ciekawy, co ja skomponuję, choć nie wiem, czy to jest odpowiednie słowo w przypadku gongu, który jest szczątkową kompozycją, zaś ja jestem ciekaw, co zrobię. Życie kompozytora składa się z „dzieł wielkich” i „dzieł szczególnych”. Gong jest „dziełem szczególnym” – mówi kompozytor.

Z okazji jubileuszu poznańskiego teatru, instytucje kulturalne z Poznania i z całego kraju przygotują „prezenty” dla jubilata. Działalność placówki została zainaugurowana w 1910 r. spektaklem „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

źródło: PAP

teatr wielki w Poznaniu
teatr wielki w Poznaniu

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.