Festiwal Szekspirowski - fot. Janine Mielke
Szekspira można odczytywać na setki sposobów / fot. materiały organizatorów
karolina
30/07/2010

XIV Festiwal Szekspirowski

XIV Festiwal Szekspirowski potrwa od 30 lipca do 8 sierpnia w Trójmieście. Będzie można zobaczyć 20 inscenizacji sztuk Szekspira z kilkunastu krajów

W ramach imprezy organizatorzy zaprezentują trzy polskie przedstawienia, nominowane do nagrody w organizowanym przez nas Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2009/2010. W tym roku konkurs przyjął nową formułę, na festiwal zapraszane są trzy wybrane konkursowe spektakle a ostateczny werdykt zapadnie podczas festiwalu. Będą również zagraniczne spektakle wywodzące się z bardzo odmiennych kręgów kulturowych: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Rumunii, Węgier, Armenii, Zimbabwe.

Szczególnie interesujące będą z pewnością dwie produkcje wybitnego litewskiego reżysera z Wilna Oskarasa Korsunovasa – „Sen Nocy Letniej” i „Hamlet”, a także francuskie spektakle Iriny Brook (córki wielkiego twórcy teatralnego Petera Brooka) – „Burza!” i „Czekając na sen”. Po raz drugi pojawi się spektakl Ryutopia Noh-theatre z Japonii, który w 2008 roku pokazał wspaniałą „Zimową opowieść” w reżyserii Yoshihiro Kurity. W tym roku „Hamlet” tego samego reżysera zagości na Festiwalu w Trójmieście.

Nie lada gratką dla widzów ceniących sobie kunszt aktorski będzie prezentacja monodramu „Wyobraźcie sobie… William Shakespeare” ze świetną rolą Andrzeja Seweryna, przygotowany w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Wydarzeniem festiwalu będzie także jeden z najciekawszych rumuńskich spektakli szekspirowskich ostatnich lat polecony przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie spektakl „Burza” w wykonaniu Toma Caragiu Theatre Ploiesti. Zaprezentujemy także spektakl „Jak wam się podoba” uznanego węgierskiego reżysera Attila Vidnyánszky przygotowany w koprodukcji węgiersko-ukraińskiej teatrów: Castle Theatre Gyula, Hungarian Theatre Beregszász i Csokonai Theatre Debrecen.

W tym roku w ramach „Regionaliów Szekspirowskich” organizatorzy zaprosili do współpracy Wejherowo i Pruszcz Gdański. W tych będzie można obejrzeć bardzo ciekawy spektakl grupy Two Gents Productions „Hamlet / Kupenga kwa Hamlet”. Podczas festiwalu szekspirowskiego w Gdańsku Grupa zaprezentuje także drugi spektakl „Vakomana Vaviri ve Zimbabwe lub Dwaj Panowie z Werony”, oba przedstawienia reżyseruje niemiecki twórca Arne Pohlmeier. Spotkaniom teatralnym towarzyszyć będą ciekawe warsztaty z aktorami i producentami spektaklu.

Festiwalowi tradycyjnie towarzyszy rozbudowany program edukacyjny. Planowane w tym roku programy edukacyjne: „Letnia Akademia Szekspirowska”, „Bliżej Teatru”, a także „Dolne Miasto Górą” oferują wykłady, warsztaty teatralne i artystyczne, konkursy, wystawy. Wszystkie spektakle zagraniczne oraz warsztaty teatralne będą tłumaczone na język polski. Możliwość spotkania z twórcami poszczególnych spektakli zapewni Klub Festiwalowy.

źródło: ww.festiwalszkspirowski.pl

Festiwal Szekspirowski - fot. Janine Mielke
Festiwal Szekspirowski - fot. Janine Mielke

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.