kadr-z-filmu
Karol Pisarski
22/05/2018

Niezwykła podróż fakira

Film Kena Scotta to adaptacja bestsellerowej powieści Romaina Puértolasa „Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie IKEA”, wydanej we Francji w 2013 roku i przetłumaczonej na 37 języków.

W roli głównej zobaczymy gwiazdę Bollywood – Dhanusha. W produkcji wzięli udział aktorzy z piętnastu krajów, między innymi nominowana do Oscara za film „Artysta” Bérénice Bejo, laureat Oscara za film „Kapitan Philips” Barkhad Abdi, Erin Moriarty, Ben Miller, Stefano Cassetti, Abel Jafri i Gérard Jugnot.

Po śmierci matki, dorastający na ulicach Radżastanu, młody fakir Aja opuszcza Indie i wyrusza do Francji, aby znaleźć ojca, którego nigdy nie poznał. Kiedy tylko dociera do Paryża, nic nie idzie zgodnie z planem. Niespodziewany wypadek sprawia, że trafia na przedmieścia miasta do znanego sklepu meblowego. Tu poznaje Marie, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Jego nadzieje na miłość rozwiewają się, kiedy w wyniku szalonego zbiegu okoliczności utknie w szafie i wyruszy w podróż przez Europę.

Czy spryt, humor i odrobina magii pozwolą mu wrócić do Paryża, aby znów spotkać Marie oraz odkryć tożsamość ojca?

Film w kinach od 20 lipca.
Dystrybucja w Polsce: Bestfilm.

Romain Puértolas urodził się pierwszego dnia zimy 1975 roku w Montpellier na południu Francji. Zdobył wykształcenie w zakresie literatury i kultury hiszpańskiej oraz angielskiej, języka francuskiego jako obcego oraz… meteorologii. Mówi po hiszpańsku, katalońsku, angielsku i rosyjsku. Jest mężem i ojcem dwójki dzieci.

Próbował wielu zajęć, choć trudno wymienić wszystkie. Był tłumaczem angielsko-hiszpańskim we francuskich tajnych służbach. Gdy uznał, że życie prawdziwych szpiegów jest dużo nudniejsze niż fikcyjnego Jamesa Bonda, rzucił tę pracę i został inspektorem policji. Na swoim koncie ma także stworzenie serii filmików umieszczanych w różnych miejscach w Internecie (m.in. na YouTubie), w których odsłaniał kulisy sztuczek największych magików i demaskował oszustów.  

W książkach Romaina Puértolasa nie brak ani humoru i zabawy słowem, ani ciekawostek i smaczków. To, jak nazywają się powieściowi bohaterowie, nie jest dziełem przypadku – autor modyfikuje imiona i nazwiska przyjaciół, rodziców, kolegów z pracy. Na polskim rynku ukazały się jak dotąd dwie jego książki: debiutancka powieść Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie Ikea, wyróżniona Grand Prix Nagrody Literackiej im. Juliusza Verne’a, opublikowana w 36 krajach i zekranizowana, oraz książka O dziewczynce, która połknęła chmurę tak wielką jak wieża Eiffla, która potwierdziła jego pisarską pozycję. W lipcu 2018 roku również nakładem Wydawnictwa Sonia Draga ukaże się kolejna, Całe lato bez Facebooka.

kadr-z-filmu
kadr-z-filmu

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 24/05/2018 08:44

    CytujSkomentuj

    Zapowiada się ciekawie :)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.