fg_logo
Zielona Góra przyciąga niezależnych artystów / fot. www.filmowa-gora.pl
magda
01/08/2010

Niezależne kino w Zielonej Górze

Do końca sierpnia trwać będzie w Zielonej Górze niezwykły festiwal. Filmowa Góra, bo to o nim mowa przyciąga coraz więcej niezależnych i ambitnych projektów europejskiego kina, i zyskuje coraz więcej zwolenników

Filmowa Góra stanowi część Europejskich Ogrodów Sztuki. Jest dynamicznie rozwijającym się, międzynarodowym projektem, skupiającym corocznie wielotysięczną i wielokulturową widownię. W ciągu kilku krótkich lat (festiwal istnieje od 2004 roku – przyp. red.) z lokalnej i niewielkiej imprezy, nasz Festiwal rozrósł się w pierwszy w Europie festiwal sieciowy, którego formuła stale jest udoskonalana i wzbogacana o nowe elementy. Tak jak wszystkie inicjatywy organizowane w ramach Europejskich Ogrodów Sztuki, Filmowa Góra jest imprezą otwartą, która w bardzo wyraźny sposób wychodzi do widowni polskiej i zagranicznej.

Festiwal inaugurowany jest wraz z rozpoczęciem działań artystycznych Europejskich Ogrodów Sztuki na początku lipca, a kończy się uroczystą galą finałową w ostatnich dniach sierpnia. – Nowatorska formuła naszego przedsięwzięcia oraz doskonale rozwijająca się współpraca z Edynburgiem, Berlinem, Bielsko-Białą oraz innymi miastami, pozwala nam tworzyć wciąż nowe pomosty kulturalne pomiędzy Polską a innymi krajami Europy – zapewniają organizatorzy. – Poszczególne Sceny, przez 30 festiwalowych dni, pozostają w stałej łączności, tworząc jedną, spójną strukturę. Publiczne telekonferencje, w których na równych prawach uczestniczy publiczność wszystkich festiwalowych miast, stanowi prawdziwe novum pośród festiwali całej Europy – podkreślają.

Formuła Filmowej Góry nie wyczerpuje się w samych prezentacjach filmów konkursowych. Dzięki stałej współpracy z m.in. PWSFTv i Teatralnej w Łodzi, Studiem Filmowym „TOR” oraz festiwalami partnerskimi Filmowa Góra prezentuje widzom szerokie spektrum filmów zarówno niezależnych, jak i tych z nurtu mainstream. – Naszym celem, realizowanym w ramach Filmowej Góry, jest nie tylko kreowanie wydarzeń artystycznych w tych kilku europejskich miastach, lecz także tworzenie dynamicznej struktury umożliwiającej wzajemną współpracę i wymianę informacji pomiędzy placówkami kulturalnymi w całej Europie – nie kryją oragnizatorzy. Więcej informacji o tym jak i innych wydarzeniach filmowych można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu – www.filmowa-gora.pl.

źródło: www.filmowa-gora.pl

fg_logo
fg_logo

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.