who-made-my-clothes-2
Redakcja
23/04/2018

A kto uszył Twoje ubranie?

Przemierzając długie wieszaki w sklepach patrzymy na rozmiar i cenę. Coś jeszcze? Pewnie skład, w końcu dobra tkanina przetrwa dłużej. W dobie coraz szybszych zmian w modzie warto jednak sprawdzić samą markę: kto właściwie szyje ich ubrania?

23 maja 2013 w bangladeskim Szabharze tysiącom robotników dużej fabryki nakazano przyjście do pracy następnego dnia pomimo wykrycia pęknięć u podstawy budynku. Przecież zamówień było zbyt dużo i przestoje byłyby zbyt kosztowne. Następnego dnia w godzinach szczytu istotna część kompleksu runęła, odcinając drogę ucieczki tysiącom ludzi. Przez 20 długich dni poszukiwano rumowisko w poszukiwaniu ocalałych. Udało się wyciągnąć ponad 2 tysiące osób, ale dla 1134 pracowników Rana Plazy 24 kwietnia był ostatnim w życiu.

To szokujące wydarzenie, uznawane za największą katastrofę współczesnego przemysłu modowego, uzmysłowiło wielu ludziom, że wszyscy ponosimy odpowiedzialność za to, w jakich warunkach powstaje nasza moda. W Rana Plazie były szyte również ubrania na polski rynek, dla polskich marek. Z pogwałceniem przepisów bezpieczeństwa, prawa budowlanego, zdrowego rozsądku, a nawet tzw. „chłopskiego rozumu”. Byle szybciej, byle taniej. To miejsce odwiedzali przedstawiciele wiodących marek i widzieli, w jak skandalicznych warunkach pracują tysiące ludzi. W miejscu, które w ogóle nie zostało zaprojektowane jako szwalnia, nie było przystosowane do ciężkiego sprzętu, natężenia pracy i tak wielkiego zatrudnienia.

Może już czas zacząć sprawdzać producentów i przypominać im o konieczności zapewnienia podstawowych praw wykonawcom ich ubrań? Chodząc po sklepie dużej marki spoglądamy na metkę z ceną, ale niekoniecznie zwracamy uwagę na to, co za tą ceną stoi. Właśnie to chcą zmienić inicjatorzy tzw. Fashion Revolution, czyli nurtu zwracającego uwagę na prawa pracowników i etykę w przemyśle odzieżowym. Chcą wzbudzić ciekawość klienta, by zadał sobie pytanie, co – poza niską ceną – stoi za metką „made in Bangladesh/China/Vietnam/etc.”.

Kto uszył moje ubranie? Co kryje się za metką? Jak wygląda projektowanie mody od kulis? Jak można robić to etycznie i odpowiedzialnie? To tylko niektóre z pytań, jakie będą zadawane podczas spotkania 29 kwietnia w kultowej wrocławskiej Barbarze właśnie przy okazji polskiego Fashion Revolution.

Organizatorzy wydarzenia chcą pokazać, że każdy może działać zgodnie z ekologią, prawami pracownika i człowieka, nie tylko wtedy, kiedy wybiera nieprzetworzone produkty spożywcze od lokalnych dostawców, ale też konsumując ubrania i dodatki. Choć etyczna moda to złożone pojęcie zawierające w sobie ochronę środowiska, fair trade, godne warunki pracy i procesy produkcji, to z powodzeniem można je wdrożyć w swoje szafy już dziś.

W trakcie wydarzenia będzie można:

 • posłuchać prelekcji Linda Parys, Biblioteka Ubrań;
 • uczestniczyć w pokazie filmu The True Cost;
 • wziąć udział w debacie po filmie z udziałem Arety Szpury.

Spotkania i pokaz filmu odbędą się we Wrocławiu, w Barbarze, 29 kwietnia, o godzinie 16:00! / Co: Kto uszył moje ubranie? Fu-Ku & Fashion Revolution / Kiedy: niedziela, 29.04.2018 Godziny: 16:00 – 19:00 / Gdzie: Wrocław, Barbara, ul. Świdnicka.

who-made-my-clothes-2
who-made-my-clothes-2

Komentarze Dodaj komentarz (2)

 1. Agata 25/04/2018 16:31

  CytujSkomentuj

  No całkiem niedawno jedna z pań dziennikarek na instagramie śmiała się z afrykańskich dzieci, co ciężko pracują, heh, często nie zdajemy sobie nawet sprawy, ile złego stoi za tą koszulką za 5 złotych. I że czasem naprawdę warto zapłacić kilka złotych więcej, żeby mieć zwyczajnie czystsze sumienie.

 2. Dagmara 09/05/2018 11:08

  CytujSkomentuj

  Oj to już paskudne. Chyba odrealniona ta kobieta żeby nie napisać gorzej :/ ja staram się kupować ubrania polskich projektantów, dobrej jakości, szyję tez trochę sama i przerabiam ubrania oraz wyszukuje różne perełki na „ciuchach”. Odpowirdzislnosc za naszą planetę tez się przejawia w ograniczeniu zakupów o których wiemy, ze ciuch posłuży miesiąc

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.